هدایت کننده نوار نقاله (رولیک هدایت کننده نوار)

هدایت کننده نوار نقاله (رولیک هدایت کننده نوار)

فهرست مطالب مقاله هدایت کننده نوار نقاله (رولیک هدایت کننده نوار)

در این مقاله، روی تنظیم نوار و هدایت کننده نوار نقاله بحث می کنیم. در نهایت، روابط مورد استفاده جهت محاسبه مصرف توان انواع هدایت کننده نوار نقاله ارائه شده است.

در دنیای ایده آل، نوار در شرایط خوبی است و بار در وسط نوار می ریزد و سازه کانوایر به خوبی مهندسی و نصب شده است. در آن شرایط، نوار منحرف نمی شود و کاملا تراز باقی می ماند.

اما نوارهایی که از مسیر ایده آل منحرف می شوند، واقعیت هر روزه در بسیاری از عملیات های انتقال مواد بالک می باشند. یک نوار منحرف شده می تواند باعث ریزش مواد، خرابی اجزا، و صدمه زدن پرهزینه به نوار و سازه شود.

از بسیاری جهات، تنظیم مناسب نوار یک پیشنیاز، و یک نیاز اساسی، برای حل بسیاری از مشکلات نشت مواد بحث شده در این مقاله می باشد.

راه حل های مسیریابی منفعل

راهنمای لبه عمودی

اولین فکری که در مواجهه با انحراف نوار به نظر می رسد، نصب تعدادی حصار برای مستقیم نگهداشتن نوار، یا حداقل جلوگیری از برخورد آن با موانع می باشد. یک تفسیر از این‌ رویکرد ساده برای کم کردن مشکلات مسیریابی نوار راهنمای لبه عمودی می باشد.

این تجهیزات یک قرقره یا رولر با بدنه ساده نزدیک لبه نوار قرار می دهند. راهنماهای لبه عمودی در موقعیت تقریبا عمود بر مسیر نوار نصب می شوند تا لبه نوار را از سازه کانوایر دور نگهدارند.

این راهنماهای لبه، نوار را هدایت نمی کنند. آنها بجای اینکه از انحراف نوار جلوگیری کنند، یک عملکرد کنترل آسیب دارند و اجازه می دهند نوار بجای برخورد با سازه فولادی بدون استحکام با یک سطح دورانی برخورد کند. پیش از مطالعه این مقاله برای کسب اطلاعات مقدماتی مرتبط با آن پیشنهاد می شود مقاله هدایت نوار نقاله (تنظیم نوار نقاله) را مطالعه نمایید.

راهنماهای لبه عمودی در نوارهای کوتاه و کم-کشش بیشترین تأثیر را دارند چون می توان نوار را با وارد کردن نیرو به لبه، در موقعیت نگه داشت. اگر نوار از راهنما بالا برود و به سازه برخورد کند یا راهنما باعث شود نوار روی خودش تا بخورد، امکان خرابی نوار وجود دارد.

راهنماهای لبه عمودی نباید برای جبران مشکلات انحراف مداوم بکار روند. آنها مخصوصا برای نوارهای خیلی نازک مؤثر نیستند.

هدایت کننده نوار نقاله (رولیک هدایت کننده نوار)
راهنمای لبه عمودی یک قرقره یا رولر روی یک بدنه ساده نزدیک لبه نوار قرار می دهد تا نوار را دور از سازه کانوایر حفظ کند.

رولر های 7 ای شکل

سخت افزار دیگر که برای اصلاح انحراف نوار کمک می کند، نصب رولرهای 7 ای شکل روی مسیر برگشت نوار است.

آن ها در حال محبوب شدن در کانوایر های بلند تر و کشش بالا هستند. آن ها به دو شکل در دسترس هستند: رولر های 7 ای شکل مرسوم و رولر های 7 ای شکل معکوس.

رولرهای 7 ای شکل

هر دو سیستم نوار را به شکل تغاری درمی آورند تا به راندن آن به مرکز کمک کنند. برای اصلاح مسیر نوار به یک نیروی مرکزکننده تکیه می کنند، بنابراین تنش به نوار وارد می کنند که می تواند باعث خرابی نوار شود. این سیستم ها گرانتر هستند و نسبت به رولرهای برگشت مرسوم، تا حدودی تعمیرات نگهداری بیشتری لازم دارند.

رولرهای 7 ای شکل
اگرچه رولرهای 7 ای شکل معکوس برای حفظ ترازی نوار برگشت نصب میشوند، خطر صدمه زدن به نوار را نیز دارد.

پولی های تاجدار

پولی هایی که قطر بیشتری در مرکز نسبت به لبه ها دارند، گاهی برای ایجاد اثر مرکزکنندگی بکار می روند. این پولی های تاجدار نیز از اصل پایه مسیریابی تبعیت می کنند. از آنجاییکه قسمت برآمده پولی (تاج) اول با نوار تماس می یابد، نوار را به مرکز می راند.

سپس قسمت بیرونی نوار در هر دو طرف یک نیرویی ایجاد می کنند که نوار را به سمت مرکز هدایت می کند. اگر نوار مرکز شود، این نیروها همدیگر را خنثی می کنند.

اگر نوار منحرف شود و نوار به یک سمت پولی کشیده شود، نیروی اصطکاک در آن سمت بیشتر خواهد شد، باعث می شود نوار به سمت مرکز هل داده شود.

پولی های تاج دار

پولی های تاجدار بیشتر روی کانوایرهای کوتاه و کم-کشش مؤثر هستند. با کشش بیشتر یا نوارهای کابل فولادی، اثر هدایت کنندگی کمتری از تاج پولی بدست می آید. چون نیروی مرکز کننده بوجود آمده نسبت به نیروی منحرف کننده کمتر است و بخاطر جابجا شدن نوار بیشتر نیروی تماسی بین نوار و پولی روی لبه های بیرونی پولی است.

پولی های تاجدار بیشتر در جاهایی مؤثر هستند که دهانه بلندی بدون تکیه گاه – چهار برابر عرض نوار یا بیشتر – نزدیک پولی باشد. از آنجاییکه این فاصله اغلب سمت باربر کانوایر امکان پذیر نیست، استفاده از پولی های محرک تاجدار نسبتا بی تاثیر است و شاید ارزش تنش وارده به نوار نداشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید یا سفارش محصولات بازرگانی تسمه باندو می توانید به صفحه فروشگاه انواع بلت نوار نقاله مراجعه نمایید.

اگر به عنوان پولی انتها استفاده شوند تا حدی موثرتر خواهند بود. مشکل دیگر پولی های تاجدار این است که می توانند باعث ناکارآمدی سیستم تمیزکن شوند، چون تیغه (های) تمیزکن احتمالا بطور مناسب با سطح نوار تطبیق پیدا نمی کنند.

راه حل های دینامیک هدایت کردن

تعدادی سیستم دینامیک هدایت نوار وجود دارد: سیستم هایی که وقتی فعال می شوند برای اصلاح نوار یک جزء را حرکت می دهند. این سیستم های هدایت نوار طوری طراحی می شوند که خودتنظیم باشند.

یعنی نیروی منحرف کننده باعث می شود رولیک موقعیت خودش را تغییر دهد، حرکتی بوجود بیاورد که نوار را به سمت مرکز هدایت کند. مشابه تنظیم رولیک های ثابت، با افزایش زاویه کج شدن رولیک، نیروی اصلاح کننده رولیک کج شده به یک مقداری محدود می شود. همه انواع هدایت کننده نوار سرانجام به این حد می رسند. وارد کردن اصلاحات سریع و کم-زاویه به نوار منحرف شده مؤثرتر از یک زاویه بزرگ است.

بسیاری از راه حلهای مسیریابی خود باعث تخریب خودشان می شوند. چون آنها بگونه ای طراحی می شوند که برای فراهم کردن تأثیر اصلاحی روی مسیر نوار حرکت کنند، آنها به ویژه در برابر تجمع مواد نشتی آسیب پذیر هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رولیک ها می توانید به صفحات رولیک چیست و انواع رولیک ها، تعمیرات، نگهداری رولیک ها و محاسبه فاصله رولیک ها و کنترل شکم نوار نقاله در سایت تسمه باندو مراجعه نمایید.

توده مواد ریخته شده می تواند محدوده حرکتی آنها را مسدود نماید یا بیرینگ لولا را قفل کند. در اینصورت رولیک هدایت کننده نوار می تواند در یک موقعیت قفل شده و مثل یک رولیک “منحرف کننده” عمل کند.

در نتیجه نوار را به خارج از مسیر هل می دهد، مشکلی که برای اصلاح آن نصب شده بود را بوجود آورده یا بدتر می کند. برای اصلاح سیستمی که الان منحرف شده است، کارگران تعمیرات ممکن است رولیک هدایت کننده نوار را به یک موقعیت (تقریبا) درست ببندند. در این شرایط، وقتی یک راه حل هدایت کننده نوار قابلیت عملکرد مناسب را نداشته باشد، بهتر است بجای بستن از سیستم خارج شود.

همه این سیستم ها این عیب را دارند که پس از بوجود آمدن مشکل کار می کنند. آنها انحراف را پس از بوجود آمدن اصلاح می کنند. باید قبل از اینکه بتوان اصلاح موردنیاز را انجام داد، مقدار مشخصی انحراف بوجود بیاید.

اما این سیستمها به عنوان یک بیمه در برابر شدید شدن مشکل عمل می کنند تا از صدمه دیدن پرهزینه نوار قبل از کشف و اصلاح نوار جلوگیری کند.

راه حل های دینامیک هدایت کردن
برای اصلاح یک سیستم منحرف شده، یک رولیک هدایت کننده گاهی به سمتی که اندیشیده می شود جهت درستی است، گره زده می شود. اما تغییر شرایط ممکن است این وضعیت را نادرست نماید.

هدایت کننده حسگر-غلتکی برخط

ساده ترین طرح هدایت کننده نوار، غلتک هدایت کننده حسگر-غلتکی برخط، یک غلتک حامل در بدنه نشسته روی بیرینگ لولای مرکزی دارد.

غلتک های راهنمای عمودی که به عنوان سنسور برای مسیر نوار در دو طرف نوار در یک خط با رولر نصب می شوند، بطوریکه خط مرکز آنها از نقطه لولای رولیک عبور کند. حرکت نوار بر ضد هر کدام از این غلتک های حسگر باعث می شود آن رولر در جهت انحراف نوار حرکت کند.

در نتیجه تمام رولیک می چرخد. با حفظ قاعده پایه مسیریابی که نوار همیشه به سمتی که اول تماس می یابد حرکت می کند، پس رولیک چرخیده نوار خارج شده از مسیر را به مسیر مناسب برمی گرداند.

هدایت کننده حسگر-غلتکی برخط

اما این غلتک های حسگر برخط تقریبا بازوی اهرمی ندارند. آنها نیروی قابل ملاحظه ای از لبه نوار متحرک برای ایجاد اصلاح لازم دارند. با این طرح، نوار از یک سمت به سمت دیگر منحرف می شود.

عمل اصلاح کننده در اثر نوار عینا به یک سمت یا سمت دیگر می کوبد. وقتی عمل اصلاح اتفاق می افتد، ممکن است رولیک با این نیرو منحرف شود که بعد نوار در تمام مسیر به سمت دیگر سازه هدایت شود.

نوار، به نوبه خود، با غلتک در طرف دیگر رولیک هدایت کننده نوار برخورد می کند، که مسیر نوار را در جهت دیگر اصلاح می کند. چون رولیک هدایت کننده نوار یک نقطه لولای مرکزی دارد، حرکت نوار به یک سمت، غلتک راهنما در جهت مخالف را در تماس سخت و تنگنا نسبت به نوار می آورد که می تواند باعث خرابی لبه نوار شود. جهت خرید انواع رولیک مورد نظر خود می توانید به صفحه قیمت رولیک نوار نقاله در سایت تسمه باندو مراجعه نمایید.

نوار می تواند بطور دائم در حرکت عقب و جلو بین دو طرف نگهداشته شود و خطر خرابی لبه و استفاده بیش از حد بیرینگ لولا شود.

هدایت کننده حسگر-غلتکی پیشرو

مشهورترین طرح هدایت نوار، یک رولر (یا مجموعه تغاری) باربر دارد که بدنه آن روی یک بیرینگ لولای مرکزی نگه داشته شده است.

غلتک های راهنما روی بازوهای کوتاه نصب می شوند و در فاصه 25-75 mm یا 1-3 in نوار در دو طرف نصب می شوند.

هدایت کننده حسگر-غلتکی پیشرو

غلتک ها جلوتر از رولیک لولایی نصب می شود؛ از اینرو هدایت کننده حسگر-غلتکی پیشرو نامیده می شود. برخی طرحها کمی شفت لولا را در جهت حرکت نوار کج می کنند تا حساسیت هدایت کننده نوار را بهبود دهند. هدایت کننده های غلتکی پیشرو در هر دو طرح استفاده در سمت فوقانی (باربر) نوار و سمت زیرین(برگشت) وجود دارند.

هدایت کننده حسگر-غلتکی پیشرو

حرکت نوار بر ضد هر کدام از غلتکهای راهنما باعث می شود رولیک راننده چرخیده و مسیر نوار را اصلاح و به مرکز برگرداند. مجددا چون نوار همیشه به سمتی حرکت می کند که اول با آن برخورد می کند، رولیک مفصلی نوار را به مسیر مناسب برمی گرداند.

غلتکهای حسگر که با بازوی کوتاه جلوتر از رولیک راننده نصب شده است، کمی بازوی اهرمی بیشتری نسبت به رولیکهای حسگر برخط دارند، اما هنوز نیروی قابل ملاحظه ای از لبه نوار نیاز دارند که بتواند مسیر را اصلاح نماید. در نتیجه، این طرح هدایت کننده نوار همه مشکلات تاخیر، تنگنا و مواد نشتی رولیک حسگر برخط را دارد.

هدایت کننده حسگر-غلتکی پیشرو محبوب ترین و رایج ترین رولیک مسیریابی است. به عنوان تجهیز اصلی تقریبا روی همه کانوایرهای جدید وجود دارد. معمولا در فواصل تقریبا 30 m یا 100 ft در هر دو مسیر رفت و برگشت نصب می شود.

اما در سایت، معمولا انواع هدایت کننده نوار در دو وضعیت نامطلوب دیده می شوند. وضعیت اول قفل شده  و بی حرکت در اثر تجمع مواد یا خوردگی لولای مرکزی می باشد. این مشکل را می توان با تعمیرات بهتر یا لولا با کیفیت بالاتر حل نمود.

وضعیت دوم “گره زدن” – قفل کردن در محل بوسیله یک طناب یا سیم – است تا تجهیز هدایت کننده معادل تقه زدن به یک رولیک عمل نماید. دلیل گره زدن این ها از طراحی سرچشمه می گیرد. غلتک حسگر روی یک کمان حول لولا دوران می کند.

بنابراین غلتک ها باید به اندازه کافی فاصله داشته باشند که وقتی غلتک ها به انتهای موقعیت خود رسیدند، نوار را گیر نیاندازند. از آنجاییکه لولا بخاطر تجمع مواد، فقدان تعمیرات نگهداری یا خوردگی در این موقعیت قفل شده است، رولیک واکنش نشان نخواهد داد تا وقتیکه نوار به اندازه این فاصله عرضی منحرف شده باشد.

در نتیجه، رولیک بیش از حد چرخیده، بنابراین، تبدیل به یک سیستم کنترل ناپایدار می شود. رولیک ها اغلب بیش از حد واکنش نشان می دهند، نتایج غیرقابل پیش بینی ارائه می کنند و در نتیجه غالبا گره زده می شوند.

هدایت کننده حسگر-غلتکی پیشرو
برای کنترل حرکات سرگردان، اغلب هدایت کننده های نوار با طناب یاسیم به محلی گره زده می شوند.

هدایت کننده های فنر پیچشی

هدایت کننده فنر پیچشی یکنوع هدایت کننده حسگر-غلتکی پیشرو بهبود یافته است. این سیستم یک حسگر غلتکی را خارج کرده و یک فنر در لولا اضافه کرده است.

این فنر دیگر غلتک حسگر را همیشه در تماس با لبه نوار حفظ می کند. وقتی نوار در هر جهتی منحرف می شود، رولیک چرخیده و نوار را هدایت می کند.

هدایت کننده های فنر پیچشی
هدایت کننده فنر-پیچشی فقط یک غلتک حسگر بکار می برد که در تماس مداوم با نوار است.

این هدایت کننده های حسگر-پیشرو فنری تمایل دارند که غلتکهای حسگر در بازوهای بلندی جلوتر از رولیک نصب شوند. این کار باعث افزایش بازوی اهرم و مزیت مکانیکی بیشتر در تبدیل انحراف نوار به گشتاور هدایت نوار می شود.

هیچگونه تأخیری در عکس العمل این هدایت کننده وجود ندارد، بخاطر این واقعیت که غلتک حسگر در تماس ثابت با نوار است. گیرافتادن نوار نیز وجود ندارد چون فقط یک حسگر غلتکی وجود دارد.

بخاطر عمل “ریز-تنظیم” مداوم رولیک، جمع شدن مواد نشتی در نقطه ای که از عملکرد لولایی تجهیز هدایت کننده جلوگیری کند، سخت تر خواهد بود.

یک ایراد این هدایت کننده این واقعیت است که نمی تواند با رولیک تغاری کار کند. بعلاوه، چون یک غلتک در تماس دائم با نوار است، این غلتک نسبت به هدایت کننده های حسگر-غلتکی تعویض بیشتری لازم دارد.

هدایت کننده نوار چند لولایی

سیستم هدایت کننده نوار دیگری وجود دارد که از نیروی منحرف کننده نوار جهت راندن رولیک و بنابراین اصلاح مسیر استفاده می کند. این تجهیز یک سیستم چند لولایی برای تامین مزیت مکانیکی در جهت بهبود اصلاح مسیر نوار بکار می برد.

هدایت کننده های نوار چند لولایی
هدایت کننده های چند لولایی، یک سیستم افزایش گشتاور برای تامین مزیت مکانیکی در جهت بهبود اصلاح مسیر نوار بکار می برد.

این نوع هدایت کننده نوار حرکت نوار منحرف شده را از طریق یک مکانیزم لولایی به رولیک راننده منتقل می کند. این مکانیزم نیروی کمتری برای اعمال اصلاح نیاز دارد و ضمن راندن، نیروی کمتری برای چرخاندن نوار لازم دارد.

هدایت نوار تبدیل به تنظیم ریز، دقیق و مداوم مسیر نوار می شود. این طرح به شکل های تغاری (یا سمت باربر) یا سمت برگشت نوار وجود دارد.

هدایت کننده های نوار چند لولایی
سیستم چند-لولایی حرکت انحراف نوار را از طریق یک مکانیزم مفصلی منحصر بفرد به رولیک راننده منتقل می کند و در نتیجه حداقل نیرو برای شروع اصلاح نیاز دارد، و در هنگام فرمان دادن، حداقل نیرو برای چرخاندن نوار نیاز است.

این تجهیز هدایت کننده چند لولایی از غلتک های راهنما بسیار نزدیک به نوار-فاصله 6 mm یا 1/4 in از نوار استفاده می کند. با نزدیک بودن غلتک ها به لبه نوار، تجهیز می تواند حرکت های کوچک نوار را حس کرده و انحراف های خیلی کوچک را اصلاح کند.

بجای صبر کردن تا یک انحراف قدرتمند بزرگ، تجهیز هدایت کننده چند لولایی نوار بطور مداوم در برابر نیروهای کوچک واکنش داده و اصلاحات دقیق و پیوسته توسط رولیک راننده ایجاد می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله علل انحراف نوار نقاله (تنظیم نوار نقاله) را مطالعه نمایید.

غلتک های حسگر هدایت کننده چند لولایی بازوهای بلندی دارند تا فاصله از غلتک راهنما تا رولیک راننده را افزایش دهند. پس بازوی گشتاور نیرو چند برابر شده و مزیت مکانیکی سیستم هدایت نوار افزایش می یابد. در نتیجه این سیستم هدایت نوار می تواند خط سیر نوار را با نصف نیروی موردنیاز رولیک های هدایت کننده نوار معمول اصلاح کند.

بر خلاف دیگر تجهیزات هدایت کننده نوار، تجهیز چند لولایی بگونه ای نصب می شود که نوار قبل از رسیدن به غلتک های راهنما، از رولیک راننده عبور کند. یعنی غلتک های راهنما مسیر نوار اصلاح شده را تنظیم می کند بجای مسیر نوار منحرف شده.

نتیجه غلتکی است که دائما کار می کند تا از حرکت نوار خیلی دور از مسیر مناسب جلوگیری کند. طرح چند-لولایی اجازه می دهد غلتک ها عمود بر خط مرکز سازه حرکت کند در حالیکه رولیک راننده را به زاویه مناسب هدایت می کند بجای چرخاندن و گیر انداختن لبه نوار.

تنوع هدایت کننده های چند لولایی

چند سازنده اصلاح جزئی روی تجهیز هدایت کننده نوار چند لولایی انجام داده اند. این سیستمها همان هندسه تشدید نیرو را بکار برده اند، اما رولیک علاوه بر حرکت دورانی، عرضی نیز می لغزد.

با سیستم رولیک-لغزشی، غلتک حسگر باید به مقاومت در برابر چرخیدن و نیروی اصطکاکی که سعی به حرکت دادن رولیک از زیر نوار دارد، غلبه کند. این کار به مقدار زیادی نیروی راننده این سیستم هدایت کننده را کاهش می دهد.

تنوع هدایت کننده های چند لولایی

هدایت کننده های لولای آزاد

تولید کنندگان رولیک های هدایت کننده ای ساخته اند که غلتک راننده به عنوان غلتک حسگر نیز عمل می کند. در این طرح، یک بیرینگ در مرکز غلتک است، در نتیجه دو انتهای غلتک می تواند حول محور رولر هم لولایی شود و هم بچرخد. شفت لولا اغلب در جهت حرکت نوار کج شده تا حساسیت این نوع رولیک هدایت کننده نوار را بهبود دهد. برخی سازندگان یک غلتک مخروطی با پوشش لاستیکی برای بهبود عملکرد این راه حل هدایت نوار بکار برده اند.

وقتی نوار به یک سمت غلتک منحرف می شود، نیروی اصطکاک بیشتری به آن طرف وارد می کند. غلتک هدایت کننده به عنوان عکس العمل حول لولا چرخیده و در جهتی حرکت می کند که نیروی بیشتری آن را هل می دهد. طبق اصول پایه هدایت نوار، غلتک لولایی نوار را به سمت مرکز برمی گرداند. وقتی نوار حرکت می کند، نیرو در هر دوطرف رولیک برابر است و رولیک به موقعیتی برمی گردد که عمود بر مسیر نوار باشد.

در حالیکه این راه حل مؤثر است و قطعات متحرک کمتری دارد، اما هنوز ساختمان پیچیده ای دارد که در برابر غبار معلق در هوا حساس است. چون نیروهایی که باعث می شود تجهیز لولایی شود خیلی کوچک هستند، تجهیز باید در برابر لولایی شدن خیلی آزاد باشد. این آزادی اجازه می دهد تجهیز تحت تأثیر شرایط مختلف محیطی باشد که باعث می شود حتی وقتی نوار منحرف نشده است نیز لولایی شود.

هدایت کننده های لولای آزاد

هدایت کننده نوار های دوطرفه

کانوایرهایی که در دو جهت کار می کنند همیشه “آخرین مرز” مسیریابی نوار بوده است. در مورد کانوایرهای دوطرفه، حتی پرسنل باتجربه کارخانه نسبت به تنظیم رولیک ها تردید دارند و معمولا ترفندهای تعمیراتی را برای هدایت نوار منحرف شده بکار می برند. تجهیزات معمول هدایت نوار نمی تواند استفاده شود، همه به یک دلیل: چیزی که نوار را در یک جهت مرکز می کند ممکن است اثر معکوس در جهت حرکت مخالف داشته باشد. یک رولیک لولایی که به درستی نوار را در یک جهت هدایت می کند، اثر منحرف کننده در جهت مخالف دارد.

برخی تولید کنندگان هدایت کننده هایی برای نوارهای دوطرفه ساخته اند. هدایت کننده حسگرغلتکی برخط به درستی این نوارها را هدایت خواهند کرد، چون حسگرها وابسته به جهت نیستند. هدایت کننده فنر-پیچشی می تواند برای تطبیق با نوارهای دوطرفه اصلاح شود.

اضافه کردن یک بازوی ثانویه و حسگر در جهت مخالف اجازه می دهد هدایت کننده فنر-پیچشی بازوی حسگر را بر اساس جهت حرکت نوار عوض کند.

این هدایت کننده های معکوس شونده مزایا و معایب استفاده در کانوایرهای یک جهته را خواهند داشت.

هدایت کننده های نوارهای دوطرفه

نصب تجهیزات هدایت نوار

تجهیزات هدایت کننده را می توان در هر نقطه از مسیر نوار که نیاز به تنظیم داشته باشد، نصب نمود. آن ها باید تقریبا در فاصله سه تا چهار برابر عرض نوار جلوتر از نقطه انحراف نصب شوند.

باید قبل از نصب یک هدایت کننده نوار روال قفل کردن/ برچسب زدن/قفل مکانیکی نوار/آزمایش قفل بودن انجام شود.

محل هایی که معمولا تجهیزات هدایت کننده نوار نصب می شوند عبارتند از:

  • دقیقا قبل از ورود نوار به پولی انتها، برای اطمینان از مرکز شدن آن روی پولی و ناحیه بارگیری
  • کمی بعد از ناحیه بارگیری، برای اطمینان از مرکز قرار گرفتن نوار بارگیری شده
  • دقیقا قبل از پولی تخلیه، برای اطمینان از مرکز بودن نوار قبل از ورود به محفظه و تخلیه بار (برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله خرابی پولی کانوایر و خیش های محافظ پولی را مطالعه نمایید.)

نصب تجهیزات هدایت نوار

تجهیزات هدایت کننده دینامیکی را می توان در تمام طول مسیر کانوایر نصب نمود، مخصوصا برای پوشش دادن هرگونه مشکلی. ممکن است لازم باشد. تجهیزات هدایت کننده نوار برای اصلاح مسیر در هر نقطه ورود نوار به یک محفظه نصب شوند.

آنها نباید آنقدر نزدیک به هم نصب شوند که عمل هدایت کردن یکدیگر را نقض کنند. بسته به شدت مشکل انحراف، باید بین آن ها 21-50 m یا 70-150 ft فاصله باشد.

هنگام نصب هر نوع تجهیز هدایت کننده دینامیکی، معمولا رولر وسطی 12-19 mm یا 1/2-3/4 in بالاتر از رولیک های معمولی مجاور قرار می گیرد. پس فشار نوار روی تجهیز هدایت کننده نوار افزایش یافته و عمل اصلاح مسیر بهبود می یابد.

برای هر دو نوع رولیک های خود-تنظیم تغاری (مسیر باربر) و تخت (مسیر برگشت) کاربرد دارد. برخی سازندگان رولیک های هدایت کننده این ویژگی را در مدلهای مختلف خود رعایت می کنند.

روش دیگر برای بهبود هدایت نوار در مسیر برگشت، نصب یک رولیک برگشت روی نوار در بالادست تجهیز هدایت کننده نوار جهت فشار دادن نوار به پایین و در نتیجه افزایش فشار روی رولیک هدایت کننده نوار و کارکرد موثرتر آن می باشد.

رولرهای پوشش-لاستیکی اغلب برای تجهیزات هدایت کننده نوار مفید هستند، مخصوصا اگر مواد لغزنده یا نوار در اثر شرایط آب و هوایی یا فرایند خیس باشد. شاید نیاز به تعویض این رولرها بیش از رولرهای فولادی باشد، اما ممکن است برای دستیابی به اصطکاک موردنیاز برای راندن نوار لازم باشد.

نصب تجهیزات هدایت نوار

تعمیرات نگهداری سیستم

مسیریابی کانوایر در حوزه تعمیرات نگهداری است. چون یک نوار تحت بار حرکت می کند، هدایت نوار در معرض مشکلات / اصلاحات است و نیاز به بازرسی مداوم و احتمالا تعمیرات دارد.

پس از هدایت مناسب نوار، عملیات باید شامل بررسی هایی روی تنظیمات آن به عنوان قسمتی از برنامه مداوم تعمیرات نگهداری باشد. تنظیم نوار باید بطور منظم مرور شود، و در صورت نیاز باید اصلاحات کوچک انجام شده و مکتوب گردد.

همچنین تجهیزات هدایت کننده مکانیکی باید بطور منظم بازرسی شوند. بیشتر تجهیزات هدایت کننده مکانیکی قطعات متحرکی دارند که در برابر آلودگی آسیب پذیر هستند. تجهیزات باید برای تعیین اینکه همه قطعات در برابر حرکت آزاد هستند و هنوز تجهیز بطور مناسب نوار را دنبال می کنند بازرسی شوند.

پرسنل تعمیرات نگهداری باید به دنبال شرایط غیر معمول یا چیزهای تغییریافته باشند که ممکن است روی تنظیم نوار اثر بگذارد.

تغییرات می تواند هر چیزی باشد مثل اضافه کردن یک قطعه جدید، یک تورفتگی بزرگ در سازه در اثر برخورد یک تجهیز سنگین با کانوایر، یا تغییرات در شرایط مواد که روی الگوی بارگیری تأثیر می گذارد.

همانطور که در بالا دیده شد، عدم تراز بودن نوار دلایل بسیاری دارد و اختلالات کوچک می تواند به شکل یک حادثه بزرگ انحراف نوار نمایان شود.

مشخصات نوعی

تجهیزات هدایت کننده نوار

  • هدایت کننده نوار

برای کنترل مسیر نوار و جلوگیری از انحراف نوار، یک یا چند تجهیز هدایت کننده نوار روی کانوایر نصب خواهد شد.

  • اصلاح مسیر نوار

تجهیزات هدایت کننده نوار هرگونه انحراف نوار در حال حرکت را حس کرده و نیروی نوار منحرف شده را برای حرکت مفصلی یک رولیک بکار می برند. این رولیک نوار را به سمت مرکز سازه برمی گرداند.

  • محل

برای نگهداشتن نوار در مرکز کانوایر یا ناحیه بارگیری، یک تجهیز هدایت کننده نوار، روی مسیر برگشت نوار قبل از ورود به پولی انتها نصب خواهد شد.

برای اطمینان از مرکز بودن مناسب نوار بارگیری شده ، یک تجهیز هدایت کننده نوار در انتهای خروجی ناحیه بارگیری نصب می شود. بر حسب نیاز، تجهیزات اضافی هدایت کننده نوار در طول کانوایر نصب خواهد شد تا انحراف نوار را اصلاح کند.

مباحث پیشرفته

مصرف توان و هدایت کننده نوار

هرگونه جایگزینی در قطعات دورانی کانوایر، از رولیک های کج گرفته تا تجهیزات خاص هدایت نوار، به معنی مصرف توان در سیستم می باشد.

انواع مختلفی رولیک های هدایت کننده نوار وجود دارد، همگی بگونه ای طراحی شده اند که یک نیروی مرکزکننده عمود بر جهت حرکت نوار به آن وارد کنند. این نیروی مرکز کننده باید در محاسبه توان مصرفی کانوایر درنظر گرفته شود.

تحلیل توان مصرفی یک رولیک هدایت کننده نوار نیاز به دانستن بار روی رولیک دارد. این بار بخاطر وزن نوار و کشش نوار در اثر انحراف رولیک می باشد. درعمل، معمولا رولیک هدایت کننده نوار 2 تا 5 درجه می تواند بچرخد.

بطور معمول رولیک هدایت کننده نوار 12-19 mm یا 1/2-3/4 in بالاتر از رولیک های استاندارد نصب می شود. این کار باعث می شود نیروی بیشتری روی این رولیک ها بیافتد که نیروی مرکزکننده کافی برای تأثیر بر مسیر نوار بارگیری شده بوجود بیاورد.

این نیروی اضافی توسط جامعه سازندگان کانوایر (سِما) در نوارنقاله ها، ویرایش ششم، تحت عنوان بار نامیزانی رولیک (IML) توضیح داده شده است.

وقتی یک رولیک حرکت لولایی می کند، یک نیروی عمود بر رولیک چرخیده به نوار وارد می کند. این نیروی نامیزانی گفته می شود و قابل محاسبه است.

مؤلفه نیروی نامیزانی در جهت حرکت نوار، نیروی کشش نامیزانی گفته می شود و قابل محاسبه نیز هست. نیروی کشش نامیزانی برای بدست آوردن توان موردنیاز برای جبران یک رولیک هدایت کننده نوار بکار می رود. این توان اضافی موردنیاز باید در تعداد رولیک هدایت کننده نوار نصب شده ضرب شود.

جالب توجه است در نواری با عرض 450 mm یا 18 in و کشش 100 PIW سمت آزاد نیروی مرکزکننده تقریبا 481 N یا 110 Ibf و مولفه نیروی مرکزکننده در جهت مسیر حرکت تقریبا 29 N است. یک رولیک هدایت کننده نوار روی این نوار 0.058 Kw توان لازم دارد.

اگر رولیک هدایت کننده نوار قفل شود و نچرخد، می تواند توان مصرفی قابل توجهی اضافه کند.

توان مصرفی راه حلهای مسیریابی باید در انتخاب یک سیستم هدایت کننده نوار درنظرگرفته شود. شاید برخی روشهای هدایت نوار مؤثر باشند، اما توانی بیش از توان محرک لازم داشته باشد.

بیشتر شرکتهای مهندسی هنگام طراحی کانوایر برای موارد ناشناخته مثل این، ضریب اطمینان درنظر می گیرند، اما بهترین کار این است که هنگام بهره برداری بررسی شود که توان محرک برای بارهای اضافه شده کافی باشد.

منبع: کتاب FOUNDATIONS ترجمه معصومه امین.

امتیاز

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا تسمه نقاله با کیفیت میخواهید با تسمه باندو تماس بگیرید...