انواع جایگزین نوارنقاله های تغاری مرسوم (کانوایرهای خاص)

انواع جایگزین نوارنقاله های تغاری مرسوم (کانوایرهای خاص)

فهرست مطالب مقاله انواع جایگزین نوارنقاله های تغاری مرسوم (کانوایرهای خاص)

در این مقاله، انواع جایگزین نوارنقاله های تغاری مرسوم را برای استفاده در موقعیت های خاص توضیح می دهیم. برای هر تکنولوژی جایگزین ارائه شده، فواید، معایب و کاربردهای معمول آن را توضیح می دهیم. به آینده تکنولوژی کانوایر نیز نگاه می کنیم.

درحالیکه برای بسیاری از کاربردها، نوارنقاله های تغاری مرسوم بر بازار تسلط دارند، اما توجه به کانوایرهای خاص یا جایگزین رو به رشد است. این سیستم ها هنوز از نوار برای حمل بار استفاده می کنند، اما اجزای دیگر تغییر کرده است. این تغییرات باعث می شود این کانوایرها قابلیت های متفاوت یا کاربردهای خاص داشته باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات و قیمت انواع تسمه نقاله می توانید با بازرگانی تسمه باندو با شماره تماس ۰۲۱۳۳۹۳۲۷۵۵ تماس حاصل نمایید.

نیاز به کانوایرهای خاص

چند ویژگی مشترک بین تکنولوژی های جایگزین ارائه شده در اینجا وجود دارد. متداول ترین آنها عبارتند از:

 1. کنترل محیط زیست بهتر

بیشتر سیستم های انتقال مواد مدرن نیاز به حمل تمیز، یعنی بدون ریزش مواد و غبار، دارند. حداقل کردن نقاط انتقال، محصور کردن نوارها، و کنترل ریزش و غبار مربوط به عملیات بارگیری و تخلیه برای بدست آوردن و حفظ مجوزها، حفظ شرایط کاری ایمن، و افزایش عملکرد سیستم انتقال ضروری است. کانوایرهای غیرمرسوم بحث شده در اینجا، ممکن است فواید خاص یا عمومی برای بهبود کنترل مواد ارائه نماید.

 1. کاهش در هزینه های کار و سرمایه گذاری

این تکنولوژی های پیشرفته کانوایر اغلب برای کاهش اندازه “جای پای” کانوایر (یعنی سطح موردنیاز برای نصب کانوایر) یا تعداد نقاط انتقال موردنیاز برای حمل بار از نقطه بارگیری به تخلیه انتخاب می شوند. هر کدام از این موارد می توانند هزینه های سرمایه گذاری و نگهداری را کاهش دهند. کاهش اندازه جای پا شاید در موقعیتهایی که واقعا محدودیت فضا وجود دارد، مفید باشد.

همچنین بخاطر کاهش سرمایه گذاری در سازه و هزینه های عملیاتی و بهره برداری مقرون به صرفه هستند. زمان ساخت کمتر نیز مزیت مضاعفی است، چون بسیاری از این طرح ها مدولار هستند و می توان خارج از سایت آنها را ساخت و در هنگام نصب به راحتی سرجایش گذاشت.

 1. کاهش تعداد نقطه انتقال

علاوه بر اینکه سرمایه گذاری کمتری برای اجزای نقطه انتقال مثل رولیک ها، سیستم های درزبندی، و شوتهای انتقال و لاینرها دارد، این کانوایرهای خاص، تجهیز یا نفر-ساعت برای مقابله با غبار یا ریزش مواد نیاز ندارند. همچنین کاهش کیفیت مواد کمتری وجود دارد، چون مواد از نقاط انتقال کمتری عبور می کنند.

چند عامل روی پیشرفت تکنولوژی کانوایر موثر است، از جمله نیاز همیشگی (و متناقض) به عبور از روی زمین و حداقل کردن سرمایه گذاری. اما، یک عامل در حال ظهور به عنوان فصل مشترک همه کاربردهای تکنولوژی های کانوایرهای خاص حفاظت محیط زیست است: حفظ مواد از آلودگی و جلوگیری کردن مواد از آلوده کردن محیط اطرافشان.

این سیستمها جایگزین های موثری برای نوارنقاله های تغاری مرسوم ارائه می دهند، برای کاربردهایی که مواد غیرمعمول، الزامات خاص، یا فضای محدود وجود دارد.

نوارنقاله های کابلی

بجای رولیک، سیستم نوارنقاله کابلی، نوار را روی دو کابل، یکی نزدیک هر لبه نوار، نگه می دارد. این کابل ها هم مسیر حمل بار و هم مسیر برگشت نوار را نگه می دارند و مکانیزمی برای حرکت نوار به عنوان محرک فراهم می آورند.

نوارنقاله های کابلی
نوارنقاله های کابلی از یک طناب سیمی برای نگهداشتن و حرکت دادن نوار استفاده می کنند.

نوارنقاله های کابلی یک نوار خاص با تعداد زیادی تقویتی عرضی استفاده می کنند. این نوار نسبت به نوارهای معمولی در عرض صلب تر است. چون سیستم هیچگونه رولیکی ندارد و نوار باید وزن خودش و بار را نگه دارد. شیارهایی (کفشک ها) که کابلها را نگه می دارند، نزدیک دو لبه انتهایی هم در روکش فوقانی و هم روکش زیرین قالبگیری شده است.

نواحی بارگیری و تخلیه شبیه یک کانوایر مرسوم با پولی های طراحی شده برای همراهی با کابل های نوار می باشند. کابلها و نوار در دو انتهای بارگیری (انتها) و تخلیه (سر) کانوایر از هم جدا می شوند تا هر کدام به دور پولی مجزا بچرخند.

کانوایرهای کابلی (یا طناب مفتولی) بسیار مناسب بکارگیری در مسافت های طولانی است که نیاز به انحناهای افقی و عمودی دارد؛ آنها انتقال قابل اطمینان در مسافتهای طولانی و توپوگرافی های چالش برانگیز فراهم می کنند. کاربردهای نوعی حداقل 1 km طول دارند. چون آنهای می توانند هم انحنای عمودی و هم افقی داشته باشند، نوارهای کابلی ممکن است نقاط انتقال کمتری نیاز داشته باشند؛ کاهش کیفیت مواد و هزینه های تعمیرات نگهداری بخاطر نقاط انتقال بطور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

فواید

 • مناسب انحناهای افقی یا عمودی هستند. نوارنقاله های کابلی بخوبی مناسب کاربردهای انتقال از روی زمین های چالش برانگیز است.
 • برای کانوایرهای مسافت طولانی ایده آل هستند. موارد نصب شده نوعی حداقل 1000 m طول دارند.
 • یک انتقال نرم فراهم می کند. ریز و درشت مواد بخاطر تکانهای رولرها از هم جدا نمی شوند.

معایب

 • مصالحه طراحی: اصطکاک در دسترس بین نوار و سیستم کابل برای بکارگیری نشیمنگاه مناسب نوار در ناحیه بارگیری ناکافی است.
 • مشکل بودن درزبندی و تمیزکردن نوار: سخت افزار موردنیاز ممکن است باعث جمع شدن یا کشیدگی نوار شود. قرارگیری مکانیزم محرک کابل در پولی سر، نصب تمیزکن در این ناحیه را مشکل می کند.
 • آسیب پذیری در برابر شرایط محیطی: شرایط آب و هوایی می تواند موجب افت اصطکاک بین کابل و نوار شود.

کاربردهای نوعی

سیستم های انتقال طولانی: این سیستم ها کارآیی خود را در انتقال مواد معدنی از روی زمین های ناهموار ثابت کرده اند.

نوارهای آجدار یا جناغی

نوارهای آجدار نوارهایی هستند که پشت بند، پره، یا جناغی بلند روی سطح نوار داشته باشند. این آجها می توانند بوسیله ولکانیزه یا بست های مکانیکی به سطح نوار وصل شوند. معمولا روی سطح حمل بار کانوایر مرسوم هستند و زاویه تغاری با سفتی نوار و شکل آجها محدود می شود.

نوارهای آجدار یا جناغی
آج های نوار در ترکیب های مختلف برای تطبیق با کانوایر و بار وجود دارد.

رولیک های برگشت باید حساب آج های روی نوار را با بکارگیری غلتکهای مجزا، رولیک های دیسک لاستیکی، یا رولیک های جناحی بکنند. گاهی، نوارها جناغی وارونه reverse کوتاه، 12 mm یا کوتاه تر، دارند که به سطح نوار وصل شده یا با آن قالبگیری شده است. معمولا این نوارها رولیک های برگشت خاص نیاز ندارند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله قیمت رولیک نوار نقاله (رولیک و غلتک صنعتی) مراجعه نمایید.

فواید

امکان زاویه زیاد در شیب را فراهم می کند: این سیستم ها می توانند مواد را تا شیب تند 45 درجه بالا ببرند. در نتیجه جای پای کلی سیستم انتقال کاهش می یابد.

معایب

 • محدودیت در ظرفیت: با افزایش زاویه شیب، ظرفیت کاهش می یابد.
 • مستعد بودن آجها در برابر خرابی: اجزایی که از سطح نوار بالا آمده اند، در معرض خرابی از طرف سنگهای درشت مواد، درزبند اسکرت و تمیزکن ها هستند. برای مطالعه بیشتر می توانید به مقاله خرابی کانوایر و مشکلات نوار نقاله ها مراجعه نمایید.
 • مشکل بودن تمیزکردن نوار: تجهیزات خاص مثل اسپری آب، چاقوی هوایی، یا تمیزکن های خاص با انگشتی های مجزا باید برای کنترل مواد برگشتی نصب شوند. تمیزکردن جناغی های وارونه آسان تر است اما تجهیزات تمیزکردن خاص نیاز خواهد داشت.
 • مشکل بودن درزبندی اسکرت: آجها برای سیستم درزبندی و کنترل غبار و ریزش مواد باید از لبه نوار بریده شوند.
 • تلرانس محدود برای انحراف نوار: نواحی آجدار زیر سیستم درزبندی عقب و جلو خواهند شد که موجب سایش زودرس درزبند می شود، اگر نوار به درستی در ناحیه بارگیری مسیریابی نشود.

کاربردهای نوعی

 • مصالح ساختمانی: این سیستمها به ویژه برای فضاهای محدود و شیب تند مفید هستند.
 • محصولات چوبی: این سیستمها به ویژه برای فضاهای محدود مفید است.
 • مواد بالک گرد: آج ها یا جناغی ها برای بارهایی که تمایل به عقب گردیدن داشته باشند، موثر هستند.

کانوایرهای با انحنای افقی و عمودی

نوارنقاله های با انحنای افقی و عمودی برای کانوایرهای زمینی که بخاطر عوارض زمین قادر نیستند نقاط تخلیه و بارگیری را در یک خط به هم وصل کنند، محدودیت های حریم، صنایع یا ملک های خصوصی یا دلایل دیگر بکار می روند. قابلیت انحنای این کانوایرها ممکن است نیاز به یک یا چند نقطه انتقال میانی را حذف کند.

نوارنقاله های مرسوم را می توان با بالابردن رولیک ها در شعاع خارجی، انحنای افقی داد. به غیر از تطبیق با سازه بالارفته، هیچگونه تغییرات اساسی نیاز نیست و کانوایر اجزای معمول در دسترس را استفاده می کند.

یک تحلیل مهندسی برای تعیین نوار، ارتفاع، و کشش صحیح برای یک موقعیت مشخص نیاز است. شعاع چرخش متفاوت است، اما معمولا مقداری در حدود 300 ft است.

محرک های میانی برای کنترل کشش نوار بکار می روند و بطور استراتژیک جایگذاری می شوند تا اجازه دهند نوار با یک شعاع تنگ به دور انحنا بچرخد. با کج کردن غلتک ها، طراح این کانوایرهای انحنادار قادر خواهد بود هندسه و کشش نوار مطلوب را بدست آورد. مهندسی از طریق شبیه سازی کامپیوتری طراحان را قادر خواهد کرد که تعامل مناسب اجزای سیستم را تضمین کنند.

بهترین کاربرد این تکنولوژی تطبیق کانوایرهای بلند با عوارض زمین است، تا نقاط انتقال را حذف کنند. طراحی و ساخت آنقدر پیشرفت کرده است که دیدن کانوایرهای زمینی تا چند کیلومتر (چند مایل) با چند انحنای افقی متداول است.

انحنای عمودی در کانوایرها می تواند مقعر (رو به بالا) یا محدب (رو به پایین) باشد. انحناهای رو به پایین معمولا مشکلات زیادی ایجاد نمی کند، اما انحنا باید به آهستگی انجام شود تا نوار را بخاطر خم شدن سریع در ناحیه انحنا خراب نکند. اما نوارهای منحنی رو به بالا تقریبا همیشه مشکل دارند.

اگر سیستم انحنا رو به بالا درست طراحی نشده باشد یا تغییراتی در بار یا کشش نوار وجود داشته باشد، نوار در ناحیه انحنا از روی رولیک بلند خواهد شد. این اتفاق می تواند موجب بلند شدن نوار در ناحیه بارگیری و صدمه شدید به نوار شود و درزبندی ناحیه بارگیری را غیرممکن نماید.

فواید

می تواند نیاز به نقطه انتقال را حذف کند. انحناها می توانند با تغییرات جهت همراهی کنند، در مواردیکه برای کانوایرهای مرسوم به نقاط انتقال نیاز است.

معایب

 • مهندسی بیشتری نیاز است. طراحی سیستم نیاز به مهندسان باتجربه تر و بنابراین مهندسان گرانتر دارد.
 • افزایش ریزه کاری ساخت: نصب سیستم برای دستیابی به مسیر دقیق نیاز به تجربه بیشتری دارد.
 • کشش در لبه نوار: افزایش کشش در لبه می تواند مشکلاتی برای نوار و رولیک ها ایجاد کند.

کاربردهای نوعی

 • کانوایرهای بالای زمین و بلند: انحنا اجازه می دهد کانوایر موانع را دور بزند بدون اینکه نیاز به نقطه انتقال باشد.
 • کانوایرهای بالابر: سیستم اجازه بالابردن مواد به داخل مخازن ذخیره یا به فرایندهایی که در طبقات بالای کارخانه کار می کنند، را می دهد.

کانوایرهای پاکتی و دیواره دار

کانوایرهای پاکتی شبیه کانوایرهای آجدار هستند، اما آجهای بزرگ مرکزی دارند. دیواره های جانبی انعطاف پذیر به نوار اضافه می شود، تشکیل یک سری پیوسته پاکت شبیه باکت الواتور می دهد. نوار ساختمان خاصی دارد با سفتی مقطع بالا تا بتواند در برابر خمش مقاومت کند.

پولی های برگشت محدود به تماس فقط با لبه های بیرونی نوار هستند. نوارنقاله های پاکتی اغلب به شکل S هستند و در موقعیتهایی بکار می روند که محدودیت فضا وجود دارد. کانوایرهای پاکتی ظرفیت زیاد در ارتفاع های زیاد با حداقل فضای موردنیاز ایجاد می کنند.

کانوایرهای پاکتی و دیواره دار
کانوایرهای پاکتی ظرفیت زیاد در ارتفاع های زیاد با حداقل فضای موردنیاز ایجاد می کنند.

فواید

 • می تواند بار را در فضای نسبتا کم بالا ببرد. سیستم می تواند با حداقل نشیمنگاه نوار بار را عمودی بالا ببرد.
 • امکان ریختن در محل موردنظر: نوار می تواند حول محور عمودی بچرخد تا مواد را با فاصله تخلیه کند.
 • درزبند خودش را تشکیل می دهد. درزبندهای لبه نیاز نیست.
 • از یک مسیر محدود تبعیت می کند. می تواند خم های محدب و مقعر نسبتا تنگ داشته باشد.

معایب

 • نیاز به نوار خاص:

نوار گران است و باید سفارشی ساخته شود. ممکن است زمان انتظار زیادی برای تعویض نوار نیاز باشد.

 • مستعد خرابی پاکت ها:

دیواره ها از سطح نوار بالاتر آمده اند، آنها ممکن است به موانع گیرکنند.

 • سختی تمیزکردن نوار:

تمیزکن های مرسوم نوار در پاک کردن مواد از داخل پاکتها ناکارآمد هستند.

کاربردهای نوعی

 • سنگ های کوچک خشک یا مواد بالک ریز خشک که نیاز به شیبهای زیاد دارند. مواد حمل شده در پاکت ها در کانوایرهای شیبدار به عقب نمی غلتند.
 • کاربردهای با فضای محدود

مواد را می تواند در زوایای تند بالا ببرد، در نتیجه کانوایر حداقل فضای روی زمین را لازم دارد.

کانوایرهای رولیک-محصور

کانوایرهای رولیک-محصور کاملا محصور هستند و  نوار در سطح باربر آجدار است. علاوه بر حمل بار، آج ها مواد نشتی و غبار روی سینی زیر مسیر برگشت را به سمت ناحیه بارگیری می کشند. روش های مختلفی برای خود-بارگیری مواد نشتی و غبار و برگرداندن به نوار وجود دارد، که اغلب با پاروهایی متصل به پولی انتها انجام می شود. برخی طرح ها رولیک های کاملا محصور دارند؛ رولیک های بقیه معلق یا از بیرون قابل دسترسی هستند.

کانوایرهای رولیک-محصور
کانوایرهای رولیک-محصور پشت بندهایی برای کشیدن بار به سمت تخلیه دارند.

فواید

 • مسیر رفت و برگشت محصور فراهم می کند. غبار و نشتی داخل محفظه محدود شده است.
 • از بدنه مدولار استفاده می کند. طراحی و ساخت زمان موردنیاز برای نصب را کاهش می دهند.
 • اسکرت نیاز ندارد. تنظیم یا تعویض لاستیک درزبند نیاز نیست.

معایب

 • مشکل آفرین بودن سیستم لایروبی: سیستم لایروبی ممکن است برای همه مواد کارآمد نباشد. مواد چسبنده جمع خواهد شد.
 • سختی تعمیرات نگهداری رولیک ها: قرارگیری اجزای دورانی داخل محفظه، دسترسی را به یک چالش تبدیل می کند. جهت مطالعه بیشتر می توانید به مقاله تعمیرات، نگهداری رولیک ها مراجعه نمایید.
 • سرعت محدود بخاطر سیستم لایروبی: برگرداندن مواد نشتی به بار می تواند کل سیستم را کند کند.

کاربرد های نوعی

انتقال غلات: این سیستم ها اغلب در بالابرهای غلات و کارخانه های فرآوری آنها دیده می شود.

کانوایرهای چنته دار، تاخورده، استوانه ای و لوله ای

این نوع کانوایرهای خاص یک سیستم حمل و نوارهای طراحی شده خاص بکار می برند. در همه شرایط، نوار به شکل استوانه ای، کیپ و درزبندی شده اند. در کانوایرهای چنته دار یا تاخورده، نوار لبه خاصی دارد که با سیستم انتقال بالای سر شبیه کانوایر ریلی(ترولی) گرفته شده است. کانوایرهای استوانه ای یا لوله ای از یک نوار گرد شده به شکل استوانه توسط یک سری رولیک محیطی ساخته شده است. استوانه در نقاط بارگیری و تخلیه با راهنماهای خاص باز می شوند.

چون این کانوایرها کاملا محصور هستند، آلودگی محیط و ریزش مواد هنگام انتقال حذف می شود، آلودگی یا دزدی بار جلوگیری می شود، و کاهش کیفیت محصول کمتر می شود. منحنی های افقی که با کانوایرهای لوله ای قابل دستیابی است، تعداد نقاط انتقال و تعداد محرک موردنیاز برای به حرکت درآورن سیستم را کاهش می دهد.

کانوایرهای لوله ای می توانند برای شیب های تند رو به بالا و سرازیری بکار روند و در حالیکه قابل تطبیق با محدودیت های فضایی و موانع هستند طول کانوایر را کاهش می دهند. همچنین مسیر برگشت یک کانوایر لوله ای ممکن است به شکل استوانه دربیاید تا سمت کثیف نوار را محصور کرده و از ریزش بار و غبار جلوگیری کند. در برخی شرایط، مسیر برگشت ممکن است برای حمل مواد نیز استفاده شود.

فواید

 • کاهش نواحی بارگیری و نقاط انتقال: این سیستمها می توانند منحنی های افقی و عمودی تنگ داشته باشند، بنابراین نقاط انتقال حذف می شوند.
 • فراهم کردن یک عملیات بدون آلودگی: بار محصور است، بنابراین هیچگونه موادی فرار نمی کند و هیچگونه آلودگی وارد نمی شود.
 • امکان نرخ جریان معقول برای بیشتر مواد بالک: سیستم ظرفیت مناسب برای بسیاری از نیازمندیها را فراهم می کند.
 • امکان حمل مواد در هر دو جهت: سیستم می تواند مواد را به و از یک بندر، به عنوان مثال، حمل کند؛ بنابراین می تواند نیاز به یک سیستم کانوایر ثانویه را حذف کند.

معایب

 • هزینه بیشتر: سازه، راهنماها، و نوار پیچیده تر هستند و در نتیجه گرانتر.
 • نیاز به نوار خاص: نوار خاص می تواند هنگام نیاز به تعویض هم هزینه و هم زمان را افزایش دهد.
 • سختی درزبندی در نقاط بارگیری: انتقال نوار به شکل نهایی، درزبندی آن را سخت می کند.
 • نیاز به تمیزکردن نوار: تمیزکردن نوار بسیار مهم است، چون مواد برگشتی می تواند با سخت افزار حمل نوار تداخل ایجاد کند.
 • نیاز به توان بیشتر: سیستم می تواند نسبت به نوارنقاله های تغاری مرسوم تا 30 درصد توان بیشتری مصرف کند.

کاربردهای نوعی

 • بنادر: محصور کردن بار از ریزش بار به آب جلوگیری می کند.
 • کاربردهای صنعتی با فضای محدود: توانایی سیستم در حمل در شیب زیاد، اجازه نصب آن در فضاهای تنگ را می دهد.
 • موادی که نیاز به عملیات بدون آلودگی دارند. محصور کردن بار، آن را در برابر آلودگی حفاظت می کند.

کانوایرهای ساندویچی

کانوایرهای ساندویچی، کانوایرهای زاویه-بالا نیز گفته می شوند، معمولا برای حمل مواد از شیب زیاد با استفاده از دو نوار بکار می روند. بار بین دو نوار مثل غذای داخل ساندویچ قرار می گیرد. این سیستمها رولیک های اصلاح شده برای گرفتن بار و تشکیل ساندویچ استفاده می کنند. کانوایرها اغلب به شکل S هستند و نوعا برای بالا یا پایین آوردن عمودی مواد در یک جای پای کوچک به کار می روند.

کانوایرهای ساندویچی
کانوایرهای ساندویچی، بار را بین دو نوار قرار می دهند تا از شیب های تند بالا ببرند.

فواید

 • قابلیت انتقال ظرفیت زیاد در شیب زیاد رو به بالا: سیستم مواد را گرفته است، بنابراین نوار می تواند از شیب زیاد بدون از دست رفتن مواد بالا برود.
 • ایده آل برای فضای محدود روی زمین: شیب زیاد، جای پای موردنیاز کانوایر را کم می کند.

معایب

 • سختی سرویس اجزای دورانی: این سیستم ها تعدادی از اجزا را در فضاهای باریک محدود می کنند.
 • بحرانی بودن بارگیری برای کارآمدی عملیات: اگر مواد هنگام بارگیری بطور نامناسب قرار داده شوند، ساندویچ نوار ممکن است محکم درزبندی نشود، فایده سیستم را از بین ببرد.
 • سختی تمیزکردن نوار: تمیزکردن نوار چالش های خاصی بوجود می آورد، چون نوار بالایی نیز باید از بالا به پایین تمیز شود. فضای محددی برای تمیزکردن نوار و مسیریابی تجهیز وجود دارد.

کاربردهای نوعی

 • عملیاتهای سنگ شکنی در گودال: این سیستم ها در جاییکه شیب زیاد برای بالا آوردن مواد از گودال نیاز باشد، مفید هستند.
 • پرکردن سیلو: این سیستم کمک کننده است چون با زاویه شدید جای پای کانوایر را کاهش می دهد.
 • کشتی های خود-تخلیه: این سیستم بالا آوردن مواد از مخزن را ممکن می سازد.

آینده تکنولوژی کانوایر

 • از آنجاییکه این تکنولوژی های پیشرفته در حال تکامل هستند، فواید ذکر شده در بخش قبلی تبدیل به ویژگیهای عادی سیستم های انتقال می شوند. بنابراین، نوارنقاله ها نقاط انتقال کمتری خواهند داشت و تعمیرات نگهداری کمتری نیاز خواهند داشت. تغییرات دیگری نیز رخ خواهد داد، از جمله تطبیق با مواد جدید و برنامه تعمیرات نگهداری بهتر. جهت مطالعه بیشتر می توانید به مقاله نگهداری نوار نقاله و تعمیرات کانوایر مراجعه نمایید.

جنس جدید نوار

نوارنقاله ها از مواد پیشرفته جدید ساخته خواهند شد که سبک تر هستند و قابلیت تحمل دماهای بیشتری دارند. مواد مصنوعی برای اتصال ممکن است جایگزین اتصالات مکانیکی و ولکانیزه شود. روکش نوار غیرچسبنده و ضد الکتریسیته ساکن، برگشت مواد را کاهش خواهد داد، بعلاوه باعث افزایش عمر و مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی می شود. جهت مطالعه بیشتر می توانید به مقاله آموزش انواع اتصال مکانیکی تسمه نقاله مراجعه نمایید.

پیش بینی تعمیرات نگهداری و تشخیص از راه دور

بیشتر سیستم های انتقال سنسورهایی دارند که هنگام نیاز، برای تعمیرات نگهداری هشدار می دهند. برنامه های تعمیرات نگهداری پیشگیرانه که بصورت آنلاین بر سیستم انتقال نظارت می کنند و گزارشهایی از نظارت تولید می کنند که عیوب موردانتظار را پیش بینی می کند، پتانسیل آن را دارد که به مقدار قابل توجهی هزینه های تعمیرات نگهداری را کاهش دهد. با این اطلاعات دقیق، مختصر، و عملی از شرایط عملیاتی تجهیزات حیاتی، پرسنل تعمیرات نگهداری قادر خواهند بود که مشکلاتی از قبیل عدم تعادل، ناترازی، و نواقص بیرینگها قبل از تهدید تولید تشخیص داده شود.

تجهیزات تشخیص از راه دور برای تشخیص نقاط داغ، مقدار رطوبت، و پیش بینی نواقص مکانیکی و الکتریکی در موتور و هر سیستمی که به موتور وصل باشد، در دسترس است. تجهیزات تمیزکردن نوار که متناسب با تغییرات ضریب اصطکاک سطح نوار تنظیم می شوند، موجود است.

سنسورهای دیگر با استفاده از تحلیل ارتعاشات، تراز لیزری، و تحلیل روغن و روانکار به پرسنل تعمیرات نگهداری هشدار می دهند که اجزا نیاز به توجه دارند.  شیوع این تجهیزات احتمالا در آینده نزدیک افزایش خواهد یافت. نتیجه این خواهد بود که هزینه های تعمیرات نگهداری بخاطر توجه به موقع به تجهیز در حال خراب شدن کاهش خواهد یافت، بجای توقف های اضطراری برای رسیدگی به خرابی های فاجعه بار تجهیز.

نیاز به سیستم های جایگزین

مثالهای مختلفی از کارخانه های انتقال مواد بالک وجود دارد که از تکنولوژی های پیشرفته کانوایر برای رعایت قوانین زیست محیطی استفاده کرده اند، تا مواد را در مسافتهای طولانی از روی توپوگرافی های چالش برانگیز منتقل کنند و بازده سرمایه گذاری خود را حداکثر کنند.

این سیستم های انتقال ممکن است برای موقعیت های خاص یا حل یک مشکل خاص مناسب باشند. اما هر موقعیتی محدودیت ها و معایب خاص خود را دارد. این سیستمها به دلایلی وجود دارند: آنها مقداری مقبولیت تجاری بدست آورده اند، چون حداقل مناسب یک نیاز هستند. برای اهداف عمومی، نوارنقاله های تغاری مرسوم استاندارد هستند و باید ارزش بقیه سیستمها نسبت به آنها ارزیابی شود. نوارنقاله های تغاری تاریخچه طولانی از عملکرد موفق در شرایط چالش برانگیز داشته اند.

منبع: کتاب FOUNDATIONS ترجمه معصومه امین.

5/5 - (1 امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آیا تسمه نقاله با کیفیت میخواهید با تسمه باندو تماس بگیرید...