خرابی کانوایر و مشکلات نوار نقاله ها

خرابی و مشکلات نوار نقاله

فهرست مطالب مقاله خرابی کانوایر و مشکلات نوار نقاله ها

با توجه به اینکه خرید و تهیه کانوایر می تواند هزینه های بالایی را برای کارخانه به دنبال داشته باشد، لازم است تا با رعایت نکاتی سعی کنیم عمر آن ها را افزایش دهیم و از خراب شدن آن ها تا حد امکان جلوگیری کنیم. خرابی کانوایر می تواند یکی از دلایل کاهش سوددهی کارخانه باشد. از این هزینه که بطور معمول به قیمت هزاران دلار در کارخانه های اطراف دنیا اتفاق می افتد اغلب می توان پیشگیری نمود.

انواع مشکلات نوار نقاله ها

انواع مشکلات نوار نقاله ها را می توان به دو گروه اصلی تقسیم کرد:

سایش طبیعی

خرابی کانوایر بخاطر عملکرد طبیعی دستگاه را تا حدی می توان مدیریت کرد و به حداقل رساند اما مقدار مشخصی از آن قابل قبول است.

خرابی اجتناب پذیر

شاید نتوان از همه خرابی های اجتناب پذیر جلوگیری کرد، اما می توان با طراحی و تعمیرات مناسب آن ها را به حداقل رساند.

اولین قدم در جلوگیری از خرابی کانوایر، تعیین منابع خرابی است. بنابراین در ادامه این مقاله به شرح انواع خرابی کانوایر می پردازیم.

رایج ترین انواع مشکلات نوار نقاله ها

خرابی کانوایر ها می تواند ناشی از عوامل گوناگونی باشد. در ادامه به شرح 12 مورد از رایج ترین این عوامل می پردازیم.

خرابی ضربه

خرابی ضربه هنگام برخورد مواد درشت و دارای لبه های تیز با سطح فوقانی تسمه نقاله ها اتفاق می افتد. نتیجه این ضربه خراش های تصادفی روی سطح فوقانی تسمه نقاله است. برای مثال یک توده یخ زده زغال سنگ می تواند باعث ایجاد این خرابی شود. اگر ضربه به اندازه کافی شدید باشد می تواند تسمه را کاملا پاره کند که این نوع مشکلات نوار نقاله ها معمولا در معادن اتفاق می افتد.

خرابی ضربه در نوار نقاله
خرابی ضربه در تسمه نقاله

خرابی در اثر گیر افتادن

خرابی کانوایر در اثر گیر افتادن اغلب به شکل دو شیار در طرفین تسمه نقاله در محل عبور از اسکرت فلزی دیده می شود. این گونه مشکلات نوار نقاله بیشتر به دلیل گیر افتادن مواد بین سیستم درزبندی و تسمه نقاله اتفاق می افتد.

مواد هنگام شکم دادن نوار نسبت به خط مستقیم و فاصله گرفتن از سیستم درزبندی، گیر می افتند. موادی که در این نقاط گلوگاه گیر افتاده اند، هنگام عبور تسمه نقاله باعث خراشیده شدن یا کنده شدن سطح تسمه می شوند. یک روش برای جلوگیری از شکم دادن، استفاده از سیستم نگهدارنده تیری برای نگهداری نوار نقاله و پایدار نمودن مسیر در کل قسمت اسکرت است.

خرابی لبه ها

خرابی لبه تسمه نقاله معمولا به شکل لبه ساییده شده در یک طرف یا هر دو طرف تسمه نقاله دیده می شود. اگر خرابی لبه تسمه نقاله تشخیص داده نشود می تواند به اندازه کافی شدید باشد که باعث کاهش عرض تسمه نقاله تا حدی شود که نتواند ظرفیت مورد انتظار را حمل کند.

انحراف نوار نقاله از جمله مهمترین دلایل خرابی کانوایر و لبه آن است. از دلایل دیگر می توان به نامیزانی سازه کانوایر، بارگیری خارج از مرکز، جمع شدن مواد روی اجزای دورانی یا حتی تأثیر تابش خورشید به یک سمت نوار اشاره کرد.

روش های مختلفی برای هدایت نوار ها وجود دارد. ازجمله، پیمایش لیزری سازه، تنظیم رولیک ها برای جبران تمایل نوار به منحرف شدن و نصب رولیک های خودتنظیم که نیروی حرکت تسمه نقاله را برای اصلاح مسیر خود بکار می برد. برای مسیریابی خوب نوار، پیدا کردن دلیل انحراف و سپس اصلاح آن علت لازم است.

ورقه ورقه شدن تسمه نقاله

یک نوع دیگر از مشکلات نوار نقاله، لایه لایه شدن در لبه تسمه است که ممکن است لایه های اسکلت از هم جدا شوند یا روکش از روی اسکلت کنده شود. این خرابی کانوایر می تواند در اثر حرکت تسمه روی پولی با قطر خیلی کوچک بوجود آید. ورود رطوبت، مواد شیمیایی یا دیگر مواد خارجی به لبه تسمه نقاله می توانند در این مشکل دخیل باشند.

فرسایش سطح فوقانی تسمه نقاله

خرابی روکش فوقانی تسمه هنگام ساییده شدن روکش در قسمت بارگیری یا در تمام تسمه نقاله دیده می شود. علل مختلفی می تواند در فرسایش روکش فوقانی نوار ها موثر باشند از جمله:

  • سایش مواد بارگیری

موادی که از بالا روی نوار در حال حرکت سقوط می کند، اثر سمباده یا سنگ زنی روی سطح آن را دارند.

  • برگشت مواد

موادی که به تسمه نقاله می چسبد و از نقطه تخلیه عبور می کند، ممکن است در مسیر برگشت از تسمه جدا شوند. اگر این نشتی کنترل نشود می تواند روی سطح زمین در یک فضای محدود یا روی قطعات دورانی جمع شود. این تجمع مواد به سرعت به حدی می رسد که می تواند با سطح تسمه نقاله تماس یافته و باعث سایش روکش آن شود. این خرابی وقتی مواد گوشه تیز باشند سریعتر اتفاق خواهد افتاد.

  • انتخاب غلط و نصب نامناسب

هر نوار باید متناسب با فعالیت مورد نظر انتخاب و به طور صحیح نصب گردد. به طور مثال تسمه نقاله های نسوز توری برای شرایط محیطی با دمای بالا یا پایین، رطوبت، وزن زیاد و … مناسب تر اند. آن ها برای صنایعی که به خشک کردن، پخت و فرم دهی مواد کاربرد دارند. برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید مقاله فروش تسمه نقاله نسوز توری و ضد حرارت را مطالعه نمایید.

  • تمیزکن ها

جهت جلوگیری از لرزش، نصب تمیزکن باید مناسب باشد. عدم اصلاح فوری لرزش تمیزکن، به سرعت باعث کنده شدن روکش تسمه نقاله می شود. حتی نصب صحیح تمیزکن نیز می تواند باعث سایش روکش تسمه نقاله شود که به عنوان سایش طبیعی طبقه بندی می شود. با کشش مناسب تجهیز تمیزکن این سایش نسبتا کم است.

پارگی و شیار در اثر اشیاء خارجی

این خرابی به دلیل قطعات سرگردان فلزی، از تسمه بسته بندی جعبه گرفته تا ناخن لودر، می تواند اتفاق بیفتد. این قطعات فلزی می تواند در سازه کانوایر گیر کرده و مثل یک چاقو تسمه نقاله را بریده یا بخراشند.

کنترل این خرابی از همه سخت تر است چون خیلی سریع اتفاق می افتد. چند روش برای به حداقل رساندن آن وجود دارد، ولی نمی توان بطور کامل آن را حذف نمود. این روش ها شامل سرند گریزلی، آشکارساز فلزات و مونیتورهای ویدیویی است. مستقل از تأثیر روش های پیشگیرانه باز هم کانوایر آسیب پذیر است.

خرابی در اثر نوار نقاله تمیزکن

همان طور که اشاره شد، سیستم های تمیزکن برای برداشتن مواد برگشتی نیاز هستند تا نشتی مواد از کانوایر را کاهش داده و خرابی کانوایر را کاهش دهند. اما تمیزکن ها می توانند اثر منفی نیز داشته باشند. مثل هر جسم خارجی، تمیزکن ها بویژه هنگام ضعف نصب و نگهداری آن، می توانند باعث مشکلات نوار نقاله شوند. خرابی کانوایر می تواند در اثر فشار زیاد و نصب نامیزان باشد. لرزش تیغه تمیزکن می تواند تکه هایی را از سطح تسمه نقاله بردارد. هرگونه خرابی سطح تسمه یا لبه تمیزکن می تواند باعث ارتعاشات اضافی و تداوم سیکل های خرابی شود.

خرابی در اثر نوار نقاله تمیزکن
خرابی تسمه در اثر نوار نقاله تمیزکن

ترَک سطح فوقانی

ترک های کوتاه تصادفی روی سطح فوقانی تسمه نقاله و عمود بر مسیر حرکت، می تواند در اثر ناهمخوانی نوار نقاله و قطر پولی اتفاق بیافتد.

هر نوار بسته به سازنده، تعداد لایه، مواد تقویت کننده و ضخامت، یک حداقل شعاع خم نیاز دارد. این خرابی در اثر عدم تطابق نوار نقاله با قطر پولی های کانوایر بوجود می آید.

نصب تسمه ضخیم تر برای افزایش عمر جهت جلوگیری از خرابی کانوایر مثل ضربه، ممکن است بطور چشمگیری عمر سیستم کانوایر جدید را کاهش دهد، اگر قطر پولی ها کوچکتر از مقدار توصیه شده سازنده باشد. مهم است که همیشه با سازنده نوار نقاله چک شود تا از تطابق پارامترهای طراحی اطمینان حاصل شود.

خرابی حرارتی

حمل مواد داغ نیز می تواند باعث ترک خوردن روکش فوقانی تسمه یا جدا شدن لایه ها از یکدیگر شود. خرابی حرارتی می تواند موازی یا عمود (یا هر دو) بر مسیر حرکت تسمه نقاله باشد. اگر مواد حمل شده داغ تر از حد مجاز تسمه نقاله باشد، ممکن است سوراخ هایی روی آن ایجاد کند. استفاده از نوار های دما بالا ممکن است این ترک های حرارتی را کاهش داده و عمر کانوایر را افزایش می دهد. تنها راه حل، درست خنک کردن مواد قبل از ورود به کانوایر یا استفاده از دیگر روش های حمل مواد حداقل تا زمانی که مواد به اندازه کافی خنک شود، است.

شکست اتصال مشترک رولیک

هنگام عبور تسمه نقاله در طول سیستم کانوایر، در قسمت دو پولی پایانه که از شکل تخت به حالت تغاری در می آید، یک سوم دو طرف تسمه باید مسیر طولانی تری نسبت به یک سوم میانی طی کنند. بنابراین یک سوم بیرونی تسمه نقاله بیشتر از سمت میانی کشیده می شود. اگر این کشیده شدن در فاصله خیلی کوتاهی اتفاق بیافتد، می تواند در محلی که رولیک های جناحین به رولیک تخت وسط می رسد نوار را خراب کند. این خرابی شکست اتصال مشترک رولیک گفته می شود.

شکست اتصال مشترک رولیک در اثر فاصله خالی زیاد بین غلتک ها و کشش یا بار کافی برای فشار دادن نوار نقاله به داخل این فاصله، بوجود می آید. فاصله گذار خیلی کوتاه و یا فضای خالی اتصال مشترک رولیک بیش از 10 mm یا 0.4 in یا دو برابر ضخامت نوار ممکن است باعث شکست در اتصال مشترک رولیک شود. ضخامت نوار نقاله، مواد تقویت کننده، مواد بکار رفته در ساختمان آن و زاویه تغاری رولیک ها همگی تعیین کننده فاصله گذار یک نوار مشخص می باشد. هنگام طراحی یک سیستم جدید، مهم است که با سازنده نوار چک شود تا از فاصله گذار مناسب در هر دو انتهای آن اطمینان حاصل شود.

کاسه ای شدن

کاسه ای شدن هنگام شکم دادن دائم خط عمود بر مسیر حرکت تسمه نقاله ایجاد می شود. کاسه ای شدن نوار نقاله می تواند در اثر حرارت، عدم تطابق فاصله گذار با نوار یا زاویه تغاری بیش از حد برای یک نوع نوار نقاله اتفاق بیافتد.

دلیل دیگر کاسه ای شدن تسمه نقاله کشش بیش از حد آن است. وجود مواد شیمیایی مثل ضدیخ یا سورفاکتانت های غبارنشان نیز می تواند باعث کاسه ای شدن نوار رو به بالا یا پایین شود. بسته به اینکه آن مواد شیمیایی الاستومر روکش فوقانی نوار نقاله را منقبض یا متورم کند. نسبت ابعادی بیش از حد نیز می تواند باعث کاسه ای شدن آن شود.

خمیدگی

خمیدگی نوار نقاله انحنایی است که در طول نوار در نما بالا اتفاق می افتد. اگر یک نوار نقاله از بیشتر از یک قسمت تشکیل شده باشد، ممکن است بیشتر از یک قوس یا حتی قوس های متضاد داشته باشد. این نوع خرابی کانوایر می تواند هنگام تولید یا انبارداری، اتصال یا کشش نامناسب نوار به وجود آید. انبارداری و حمل مناسب از زمان تولید تا نصب ضروری است.

این انحناها در نوار می تواند در مسیریابی آن ایجاد مشکل کند که اغلب با اتصال ناراست نوار نقاله اشتباه گرفته می شود. خمیدگی و قوس، یک حرکت آهسته از یک سمت به سمت دیگر ایجاد خواهد کرد. اما یک اتصال ناراست یک پرش سریع در مسیریابی نوار نقاله ایجاد می کند. البته اتصال ناراست نوار ناحیه کوچکی را تحت تأثیر قرار می دهد، درحالیکه قوس یا کمان از این سر نوار تا سر دیگر امتداد می یابد.

منبع: کتاب FOUNDATIONS ترجمه معصومه امین.

5/5 - (1 امتیاز)

مقالات مرتبط

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آیا تسمه نقاله با کیفیت میخواهید با تسمه باندو تماس بگیرید...