نگهداری نوار نقاله و تعمیرات کانوایر

تعمیرات کانوایر و نگهداری نوار نقاله

فهرست مطالب مقاله نگهداری نوار نقاله و تعمیرات کانوایر

با توجه به اهمیت کانوایر برای کارخانه ها و هزینه های بالای نگهداری و تعمیرات کانوایر ها قصد داریم در ادامه به آموزش و ارائه راهکار هایی برای نگهداری نوار نقاله ها و تعمیرات کانوایر ها بپردازیم. برای بیشتر عملیات ها، عمر نوارنقاله به سال اندازه گیری می شود. برای کسب حداقل هزینه عملیاتی، بازرسی نوار ها باید بطور منظم انجام شود. خرابی کانوایر می تواند باعث ورود رطوبت یا مواد خارجی به آن و در نتیجه باعث از بین رفتن دائمی آن شود.

تعمیرات ولکانیزه (جوش لاستیک) می تواند در برنامه توقف خط که زمان کافی برای اتصال ولکانیزه در همه شرایط وجود دارد، انجام شود. خوشبختانه برای انواع مختلف خرابی، راه حل های ساده ای برای تعمیر وجود دارد.

 

برخی از انواع خرابی های قابل تعمیر نوار نقاله ها

برخی انواع خرابی های قابل تعمیر کانوایر عبارت اند از:

  • شیارهایی در روکش فوقانی تسمه نقاله که در اثر مواد یا اشیا خارجی ساییده شده است.
  • شکاف های طولی که در اثر یک قطعه ثابت مثل یک میله فلزی که در نوارنقاله گیر افتاده و باعث بریده شدن آن شده است.
  • شکاف های مقطع که یک شکاف کوچک در لبه به سمت داخل در حال توسعه است.
  • کندگی لبه تسمه نقاله که اشیا لبه ضخیم تکه ای از لاستیک را از لبه نوارنقاله کنده باشند و اغلب در اثر انحراف نوار به داخل سازه کانوایر اتفاق می افتد.

تعمیرات کانوایر

تعمیرات کانوایر می تواند بوسیله چسب انجام شود که مانع ورود رطوبت و اشیا خارجی به داخل نوارنقاله شود. بست های مکانیکی نیز روش دیگری برای تعمیر خرابی نوار نقاله است که زمان توقف زیادی لازم ندارد و عمر نوار های گران را افزایش می دهد. به طور کلی برای آشنایی و استفاده از راهکار های تعمیرات کانوایر و نگهداری نوار نقاله ها لازم است در ابتدا با دلایل خرابی نوار نقاله ها و انواع آن آشنا شویم. در ادامه به آموزش راهکار هایی برای انواع تعمیرات کانوایر ها می پردازیم.

تعمیرات کانوایر با چسب

چسب یک روش مقرون به صرفه برای انجام تعمیرات کانوایر با کیفیت اتصال بالا می باشد. استفاده از چسب، زمان توقف و هزینه تعمیرات را کاهش می دهد، بدون اینکه به تجهیزات سنگین ولکانیزه یا اضافه کردن موانعی در تسمه نقاله نیاز باشد. ترکیبات چسب راه حل های ساده ای برای تعمیر کانوایر ارائه می دهد. محصولات متعددی برای انجام این کار در دسترس است. آن ها شامل سیمان های اتصال با پایه حلال، ترموپلاستیک های حرارت فعال و الاستومرهای اورتان دو جزئی و … می باشد.

همه این سیستم ها درجه ای از آماده سازی سطح را لازم دارد. برخی ممکن است نیاز به استفاده از ماده اولیه برای بهبود اتصال نیز داشته باشد. در ادامه به شرح مختصری از این موارد می پردازیم.

انواع رایج ترکیبات چسب برای تعمیرات کانوایر

  • سیمان های حلال که اغلب برای جوش سرد اتصال دو سر نوار استفاده می شود، برای چسباندن وصله های تعمیراتی نیز استفاده می شود.
  • ترکیبات ترموپلاستیک مواد مذابی است که با حرارت دادن به حالت مایع در می آید و وقتی سرد می شود سخت شده و تشکیل چسب را می دهد. از آنجاییکه آن ها به سرعت سرد می شوند باید تعمیرات کانوایر سریع انجام شود، قبل از اینکه چسب شکل سخت (غیرچسبنده) به خود بگیرد. مشکلاتی که ممکن است برای چسب های ترموپلاستیک بوجود آید شامل انقباض چسب هنگام سرد شدن و خطر نرم شدن چسب در عملیات های دما بالا و در نتیجه از بین رفتن خاصیت چسب می باشد.
  • محصولات اورتان معمولا دو جزئی هستند که استفاده کننده می تواند آنها را با هم مخلوط کرده و روی سطح تعمیراتی مثل خامه کیک مستقیما بمالد. آنها معمولا در مدت زمان کوتاهی، یک تا دو ساعت، استحکام کاری پیدا می کنند، اما هشت تا دوازده ساعت زمان پخت طول می کشد تا به استحکام کامل پخت برسد.

اغلب چسب ها دستورالعمل ساده ای دارند. مهم است شکل ناحیه تعمیر شده نزدیک به شکل اصلی نوارنقاله باشد تا تعمیرات حفظ شود و از خرابی بیشتر آن جلوگیری شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله چسب های آپارات (گرم و سرد) مراجعه کنید.

تعمیرات نوار نقاله با چسب
تعمیرات نوار نقاله ها با چسب های مخصوص

بست های مکانیکی برای تعمیرات کانوایر

بخاطر نصب نسبتا آسان، اتصال مکانیکی اغلب در وضعیت های تعمیراتی اضطراری که باید یک نوارنقاله جدید به نوار قدیمی اضافه گردد. یا وقتی یک نوارنقاله باید وصله شود یا یک شکاف بسته شود بکار می رود. در این شرایط بست های مکانیکی به عنوان اتصال کمکی برای پوشش دادن خرابی و بستن یک سوراخ بکار می رود تا بتوان دوباره از کانوایر استفاده نمود.

بست های مکانیکی می تواند بطور مؤثر برای تعمیرات کانوایر استفاده شود، درصورتیکه در نصب آن دقت کافی صورت گیرد. باید به یاد داشته باشید این تعمیرات کانوایر موقتی هستند و برای عمر دائم طراحی نشده اند. همیشه مهم است علت مشکل برطرف شود تا از بازگشت مجدد خرابی جلوگیری شود.

تعمیر کانوایر با بست ها
تعمیرات نوار نقاله ها با بست

تعمیرات کانوایر نباید زمان توقف زیادی لازم داشته باشد. استفاده از بست های مکانیکی یک روش تعمیراتی سریع و ارزان است. آن ها می توانند با ابزار ساده و بدون دور انداختن نوار های نقاله نصب شوند. به محض نصب بست ها نوارنقاله می تواند مورد بهره برداری قرار گیرد بدون آنکه نیاز به زمان پخت داشته باشد. آن ها می توانند در سطح فوقانی تسمه نقاله نصب شوند، بدون آنکه تسمه از کانوایر خارج شود.

بست های چنگکی می توانند بعنوان تعمیر موقت شکاف ها که سرعت تعمیر و برگرداندن نوارنقاله به فرایند حیاتی است استفاده شوند. این بست های تعمیر شکاف می توانند برای تقویت محل های کنده شده و لکه های خراب روی تسمه نقاله نیز بکار رود تا از تبدیل این لکه ها به شکاف خودداری کند.

برای شکاف های ناهموار یا زیگزاگ استفاده از بستهای دو و سه پیچ را توصیه می کنند. قسمت بلندتر (دو پیچ) بستهای سه پیچ باید روی سمت ضعیف تر پیچ شود تا استحکام بیشتری را فراهم آورد. برای شکاف های مستقیم بستهای دو پیچ قابل قبول است. برای آشنایی بیشتر با بست ها می توانید به صفحه بست های نوار نقاله فلکسکو مراجعه نمایید.

نگهداری نوار نقاله ها و افزایش عمر آن ها

همانطور که می دانیم شناخت دلایل خرابی و مشکلات نوار نقاله و جلوگیری از رخدادن آن وقایع می تواند موثرتر و ارزان تر از تعمیرات کانوایر ها پس از خرابی آن ها باشد. همچنین در ادامه به شرح مواردی جهت حفظ و افزایش عمر سیستم های کانوایر و نگهداری نوار نقاله ها به شیوه ای مناسب می پردازیم.

سیستم های تشخیص شکاف برای حفظ عمر و نگهداری نوار نقاله

بسیاری از عملیات ها برای حفظ عمر نوارنقاله اقدام به نصب سیستم های آشکارساز شکاف نموده اند. هنگام بوجود آمدن یک شکاف در تسمه نقاله این سیستم با صدا آلارم می دهد و یا بطور اتوماتیک کانوایر را خاموش می کند.

این سیستم ها برای موقعیت هایی طراحی شده اند که یک شکاف طولی منجر به تعویض کل یک نوارنقاله گران قیمت خواهد شد. بدون یک سیستم تشخیص شکاف، یک شکاف نوارنقاله ممکن است تا صدها یا هزاران فوت ادامه یابد.

سیستم های تشخیص شکاف بیشتر روی کانوایر های گران قیمت و محصولات مهم دیده می شوند. در این وضعیت های کاری بسته به زمان موردنیاز برای تعویض نوارنقاله یا تعمیر آن، عملیات باید متوقف شود. سیستم های تشخیص شکاف بویژه برای کانوایرهای بلند با ارزش هستند، مواردی که خراب شدن 60 m یا  200 ft از طول تسمه نقاله قبل از خاموش شدن اتوماتیک کانوایر نسبت به ارزش کل نوار ناچیز است.

اگرچه اختلافاتی در نحوه عملکرد سیستم های مختلف تشخیص شکاف وجود دارد، اما همه آنها سنسور یا علائمی را در محل های مختلف نوار جاسازی می کنند. هنگام حرکت تسمه نقاله این شاخص ها از نقاط تشخیص عبور می کنند.  معمولا در محل هایی که احتمال بوجود آمدن شکاف وجود دارد مانند ناحیه بارگیری و تخلیه از این روش استفاده می شود.

وقتی شکاف در نوار باعث قطع سیگنال می شود، زنگ هشدار به صدا در می آید و آن را متوقف می کند. این سیستم ها خرابی نوار نقاله را حداقل خواهد کرد و اجازه می دهد کارخانه نوارنقاله کمتری در انبار نگهداری کند. درواقع این سنسور ها اپراتور را در کمترین زمان ممکن از خرابی جزئی کانوایر با خبر کرده و از خرابی های شدید و هزینه های بالای تعمیرات کانوایر و نگهداری نوار نقاله جلوگیری می کند.

پایش نوار نقاله

علاوه بر سیستم تشخیص شکاف، سیستم های دیگری نیز وجود دارد که یک پایش وسیع از شرایط کاری نوارنقاله فراهم می کند. فاکتورهایی که آنالیز می شوند عبارت است از: وضعیت اسکلت، شرایط و سایش روکش فوقانی شامل ضخامت و عمر باقیمانده و شرایط اتصال دو سر نوار.

تشخیص و پایش زودهنگام مناطق خراب شده اجازه می دهد از قبل تعمیرات زمانبندی شود و عمر نوار تحت کنترل افزایش یابد. همانطور که متوجه شدیم اولویت با افزایش عمر و نگهداری نوار نقاله ها به شیوه ای مناسب است و پس از آن در صورت وقوع حوادثی و خرابی سیستم کانوایر، در جهت تعمیرات کانوایر ها قدم برمیداریم.

منبع: کتاب FOUNDATIONS ترجمه معصومه امین.

5/5 - (2 امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آیا تسمه نقاله با کیفیت میخواهید با تسمه باندو تماس بگیرید...