تعمیرات، نگهداری رولیک ها

تعمیرات، نگهداری رولیک

فهرست مطالب مقاله تعمیرات، نگهداری رولیک ها

یک کلید ایجاد خط مناسب و پایدار برای یک کانوایر، تعمیرات، نگهداری رولیک ها است. تعمیرات، نگهداری مناسب این اجزا، از توسعه حرکات دینامیکی ناخواسته که باعث از کارافتادگی توانایی سیستم نگهدارنده نوار در کنترل مواد نشتی می شود، جلوگیری می کند. بنابراین برای داشتن کانوایر مناسب، تعمیرات، نگهداری رولیک ها لازم است پس در این مقاله قصد داریم با تعمیرات، نگهداری رولیک ها و مشخصات نوار و نگهدارنده ها بیشتر آشنا شویم. همچنین مقاله رولیک چیست را مطالعه کنید.

تعمیرات، نگهداری رولیک ها

روال تعمیرات، نگهداری موردنیاز برای یک سیستم نگهدارنده نوار بسته به ساختار و اجزای سیستم فرق می کند، اما باید شامل موارد زیر باشد:

  1. بازرسی اجزای دورانی، شامل پولی ها و رولرها، از نظر سایش و عملکرد (آیا هنوز می چرخد؟)
  2. تعویض رولرهای قفل شده، خراب یا فرسوده شده
  3. روانکاری بیرینگ ها در اجزا دورانی به مقدار مناسب، برخی رولر ها مادام العمر درزبندی شده اند، بنابراین روانکاری نیاز نخواهند داشت.
  4. بازرسی گهواره های نگهدارنده نوار
  5. تنظیم گهواره ها برای جبران سایش
  6. تنظیم مجدد و جایگزینی تیرهای ساییده شده
  7. خارج کردن مواد جمع شده از رولرها، چارچوب ها، سازه گهواره، و تیرهای نشیمن گاه در صورت نیاز

مهم است برای تعمیرات، نگهداری رولیک ها هر جزء خاص به دستورالعمل سازنده رجوع شود.

رولیک ها نباید بیش از حد روانکاری شوند. این کار می تواند درزبندی بیرینگ ها را خراب کرده، اجازه ورود مواد نشتی به بیرینگ ها را بدهد. در نتیجه اصطکاک را افزایش داده و عمر را کاهش دهد. روغن و گریس اضافی می تواند روی نوار بریزد، به روکش چسبیده و عمر آن را کاهش دهد. همچنین گریس اضافی می تواند روی نرده ها، راهروها یا زمین ریخته و آن ها سُر و خطرناک کند. رولرهای مجهز به بیرینگ های درزبندی شده با گریس مادام العمر، نباید روانکاری شوند.

بهترین کار انتخاب اجزای سیستم نگهدارنده نوار با تعمیرات نگهداری آسان است. وگرنه زمان مورد نیاز برای اجرای تعمیرات، نگهداری رولیک ها یا سخت بودن انجام این کارهای روزانه احتمال انجام دقیق این تعمیرات، نگهداری ضروری را کاهش می دهد. همچنین برای آشنایی بیشتر با نگهداری نوار نقاله ها و کانوایر ها به طور کلی می توانید به مقاله مربوطه در سایت باندو مراجعه نمایید.

مشخصات نوعی نوار

یک نوار کاملا تخت و مستقیم در ناحیه اسکرت دار برای موفقیت درزبندی یک نقطه انتقال ضروری است. شکم نوار باید کمتر از 3 mm در ناحیه بارگیری باشد. در ادامه به شرح این مشخصات می پردازیم.

گهواره های ضربه گیر در ناحیه بارگیری

برای جذب ضربه ریزش بار و پایدار کردن خط نوار، گهواره های ضربه گیر کامل باید زیر نوار مستقیما زیر بار نصب شود. طول گهواره ضربه گیر نباید از 1.2 m یا 4 ft بلند تر باشد و حداقل یک رولر هر 1.2 m نصب شود.

نصب گهواره در ناحیه بارگیری

گهواره باید بگونه ای طراحی شود که با پروفیل نوار منطبق باشد و طوری نصب شود که تیرهای مرکزی 12-25 mm یا 0.5-1 in زیر خط سیر نوار بدون بار باشد.

گهواره های کشویی

تیرها باید به شکل گهواره ای طرح شده برای نصب و سرویس آسان باشند و نیازی به بلند کردن نوار یا خارج کردن رولیکهای مجاور یا خود گهواره نداشته باشند. برای راحتی دسترسی و تعمیرات نگهداری گهواره باید در سه مقطع کشویی ساخته شود.

تیرهای نگهدارنده لبه و رولرهای نگهدارنده مرکز در منطقه ایجاد ثبات اسکرت دار

تیرهای نگهدارنده لبه و رولرهای نگهدارنده مرکز در منطقه ایجاد ثبات اسکرت دار بلافاصله بعد از نقطه بارگیری، گهواره های نگهدارنده درزبند با تیرهای نگهدارنده لبه کم اصطکاک و رولرهای نگهدارنده مرکزی باید بکار رود.

در یک خط با رولرها

گهواره ها باید با رولیک های ورود، خروج و میانی در یک خط طراحی شوند.

روش تنظیم

طراحی باید شامل یک روش برای تنظیم شعاعی و عمودی تیر نسبت به نوار باشد.

در همه شرایط، تجهیز انتخاب شده باید هم برای نوار تکیه گاه کافی فراهم کند و هم قابلیت نگهداشتن نوار در تماس ثابت با سیستم اسکرت را داشته باشد تا از کارآیی درزبندی اطمینان حاصل شود.

منبع: کتاب FOUNDATIONS ترجمه معصومه امین.

5/5 - (1 امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آیا تسمه نقاله با کیفیت میخواهید با تسمه باندو تماس بگیرید...