انواع روش های شستشو نوارنقاله

انواع روش های شستشو نوارنقاله

فهرست مطالب مقاله انواع روش های شستشو نوارنقاله

در این مقاله قصد داریم با انواع روش های شستشو نوارنقاله مانند روش سیلاب، روش وان و روش محفظه شستشو بیشتر آشنا شویم. در صورت تمایل برای خرید انواع تسمه نقاله باکیفیت و قیمت مناسب و کسب راهنمایی بیشتر در این مورد، می توانید با همکاران ما در سایت تسمه باندو تماس حاصل نمایید یا به صفحه فروشگاه انواع بلت نوار نقاله در سایت تسمه باندو مراجعه نمایید.

انواع روش های شستشوی نوار

روش های مختلفی برای شستشو نوار نقاله به کار می رود. این روش ها عبارتند از روش سیلاب، روش وان و روش محفظه شستشو. در ادامه به شرح این روش های شستشو نوار می پردازیم. جهت مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید ابتدا مقاله آشنایی با سیستم های شستشو نوار نقاله را مطالعه نمایید و سپس به مطالعه ادامه این مقاله بپردازید.

روش سیلاب Flood method

روش سیلاب با فوران آب، ذرات را از روی نوار پرت می کند. فشار بین 400-700 kPa یا 60-100 Ibf/in2 به کار می رود و می توان هوای فشرده نیز برای افزایش تاثیر اضافه کرد. استفاده از اسپری های فشار بالا در سیستم شستشوی نوار می تواند مشکل باشد، چون نازل های خاص و آب تمیز نیاز دارند. پس از جت آب، یک تیغه تی squeegee برای پاک کردن آب به کار می رود.

سرعت نوار (یعنی زمانی که نوار در معرض اسپری قرار می گیرد) و چسبندگی مواد برگشتی فاکتورهایی هستند که معمولا به کار گیری این رویکرد را برای نوارهای با سرعت کمتر از 5 m/s (1000 ft/min) محدود می کند. مصرف آب می تواند در این روش نسبتا بالا باشد.

روش سیلاب در شستشو نوارنقاله
روش سیلاب با فوران آب ذرات را از روی نوار پرت می کند.

روش وان Bath method

روش وان عبارت است از کشیدن نوار از داخل یک ظرف پر از آب. این ظرف می تواند در طول مسیر برگشت یا حتی در سیستم کشش ثقلی نصب شود. به طوری که وزن ظرف آب قسمتی از سیستم کشش وزنه ای نوار را تشکیل دهد. هیچ گونه اسپری یا نازل آب وجود ندارد. فقط یک روش حفظ سطح آب است. در صورت نیاز آب تعویض می شود تا از جمع شدن مواد در وان جلوگیری شود. طول وان حمام باید قابل ملاحظه باشد تا زمان توقف (نوار در آب) قابل توجه و در نتیجه اثر تمیز کردن به دست آید.

مشکلات این سیستم عبارت است از خرابی نوار و مسائلی در تعمیرات نگهداری و خشک کردن نوار پس از خروج از وان. برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله خرابی کانوایر و مشکلات نوار نقاله ها در سایت باندو مراجعه نمایید.

روش وان در شستشو نوارنقاله
روش وان عبارت است از کشیدن نوار از داخل یک ظرف پر از آب

روش محفظه شستشو wash-box method

روش مدرن شستشو نوار، روش محفظه شستشو است. در این روش، یک روش اسپری آب با یک یا چند تمیزکن مرسوم نوار در یک محفظه به عنوان سیستم تمیزکن ثالثیه قرار گرفته است.

طراحی و مشخصات یک سیستم محفظه شستشو به مشخصات کاربرد (مثل سرعت نوار، مواد حمل شده، عرض نوار، و ترکیب نوار)، سطح تمیز کردن مورد انتظار (و خشک کردن) و وجود هرگونه محدودیت های سایت (محدودیت در استفاده از آب یا هوای فشرده یا الزامات زیست محیطی) بستگی دارد.

روش محفظه شستشو در شستشو نوارنقاله
در روش محفظه شستشو، یک روش اسپری آب با یک یا چند تمیزکن مرسوم نوار در یک محفظه به عنوان سیستم تمیزکن ثالثیه قرار گرفته است.

سیستم های محفظه شستشو

محفظه شستشو معمولا از یک یا چند میله اسپری برای پاشش آب و بعد از آن دو یا سه تمیزکن نوار ثالثیه با طراحی کم و بیش مرسوم تشکیل می شود. سیستم محفظه شستشو بگونه ای مهندسی می شود که تنظیم زاویه حمله تمیزکن و فشار تمیزکردن از بیرون محفظه با نگاه کردن کارگر از یک دریچه بازدید قابل انجام باشد.

سیستم های محفظه شستشو
محفظه شستشو معمولا از یک یا چند میله اسپری برای پاشش آب و بعد از آن دو یا سه تمیزکن نوار ثالثیه با طراحی کم و بیش مرسوم تشکیل می شود.

این المان های تمیزکن ممکن است تمیزکن های ثالثیه مرسوم یا تمیزکن های برسی باشند. تمیزکن های برسی ممکن است در شرایطی که نوار به مقدار زیادی شیاردار یا خراب شده است مؤثرتر باشد، که تمیزکردن با تیغه های لبه تخت سخت یا غیرممکن باشد.

سیستم های محفظه شستشو
تمیزکنهای برسی ممکن است در یک محفظه شستشو کارآمدتر باشد، در شرایطی که نوار شیارهای عمده ای دارد یا صدمه دیده است.

همچنین بسته به کاربرد، تمیزکن های برسی می توانند به آب زیادی نیاز داشته باشند که برس را تمیز و بدون تجمع مواد نگهدارد، وگرنه بی فایده خواهد شد. از نظر تاریخی، اکثر کاربردهای محفظه شستشو طرح های سفارشی بر حسب نیاز مشخصات هر کاربرد، مواد و فضای موجود بوده است. پیشرفتهای اخیر به دنبال ایده سیستم محفظه شستشو “مدولار” است.

بر خلاف محفظه شستشوی سفارشی بر اساس کاربرد، محفظه شستشوی مدولار تعدادی قطعات “استاندارد” و مدول های قابل تنظیم برای افزایش انعطاف پذیری و آسانی بکارگیری در مهندسی و ساخت استفاده می کنند. ایده عبارت است از بکارگیری عناصر پایه یک سیستم شستشو در یک محفظه مدولار. سپس می توان این واحدهای مدولار را به هم وصل کرد تا تشکیل یک سیستم مفصل تر و راه حل سفارشی را بدهد.

رویکرد مدولار امکان گنجاندن چند ویژگی با حداقل افزایش هزینه سیستم را فراهم می کند. رویکرد مدولار گزینه هایی دارد که دسترسی بهتر، نصب ساده تر، تعمیرات نگهداری آسان تر، و قابلیت تعویض قطعات بر حسب نیازهای کاربرد در طی زمان را فراهم می کند.

در واقع، رویکرد مدولار اجازه جدا کردن قطعات را می دهد. مثلا گذاشتن مکانیزم خشک کردن در محفظه جدا از قطعات پاک کننده، تا اجازه فضای بیشتری بین قطعات را بدهد یا اجازه نصب در اطراف عضوهای سازه ای کانوایر و دیگر موانع را بدهد. فایده دیگر این است که رویکرد مدولار محفظه شستشو با مدول های اضافی یا مختلف اجازه توسعه سیستم در آینده بخاطر مشخصات مواد، الزامات تمیزکردن یا محدودیت های بودجه ای را می دهد.

جهت خرید انواع تسمه نقاله مدولار (ماژولار) یا مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید به صفحه قیمت تسمه نقاله مدولار (ماژولار) پلاستیکی در سایت تسمه باندو مراجعه نمایید.

معایب سیستم های شستشوی محفظه ای شامل مشکلاتی است که سیستم شستشو نوار می تواند به فاصله بیشتر از 2 m (7 ft) طول نوار و حداقل ارتفاع 0.6 m (2 ft) برای نصب در نقطه ای از نوار بدون پولی های سر و خم نیاز داشته باشد. زهکش پساب باید تا حد ممکن عمودی با حداقل خم باشد تا از گرفتگی آن جلوگیری شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات و قیمت تسمه نقاله صنایع مواد غذایی می توانید با بازرگانی تسمه باندو با شماره تماس ۰۲۱۳۳۹۳۲۷۵۵ تماس حاصل نمایید.

سیستم های محفظه شستشو
سیستم شستشوی نوار می تواند 2m به فاصله بیشتر از طول نوار و حداقل 7ft برای 2ft ارتفاع نصب در نقطه ای از نوار بدون پولی های سر و خم نیاز داشته باشد.

منبع: کتاب FOUNDATIONS ترجمه معصومه امین.

5/5 - (1 امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آیا تسمه نقاله با کیفیت میخواهید با تسمه باندو تماس بگیرید...