انبارداری تسمه نوار نقاله ها

انبارداری نوار نقاله

تسمه نوار نقاله در مدت زمان طولانی کارآمدترین و اقتصادی ترین تجهیز انتقال مواد در بسیاری از صنایع بوده است. پس اگر قرار است این قسمت مهم کارخانه آن طور که انتظار می رود عمل نماید، باید از زمان ساخت تا هنگام نصب روی کانوایر، به دقت انبارداری و حمل شود که دچار خرابی و مشکلات نشود. در این مقاله قصد داریم به شرح نکاتی که رعایت آن ها برای انبارداری نوار نقاله ها به نحوی درست ضروری است، بپردازیم.

نکات انبارداری نوار نقاله و حمل آن

اگر زمان نگهداری نوار نقاله زیاد شود و همچنین اندازه رول نوار زیاد باشد، اهمیت روال انبارداری مناسب بیشتر می شود. هزینه حمل و انبارداری نسبت به قیمت نوار اندک است. بنابراین برای حفظ سرمایه باید روال مناسبی درپیش گرفته شود. در ادامه به شرح موارد کلیدی انبارداری نوار نقاله و حمل آن ها می پردازیم. خرید تسمه نقاله و قیمت تسمه نقاله مدولار با ما تماس بگیرید.

پیچیده شدن نوار نقاله به دور یک هسته

پس از تولید باید نوار به دور هسته ای با سوراخ مربعی پیچیده شود. این هسته از پیچیده شدن نوار به دور یک قطر خیلی کوچک و همچنین برای بلند کردن از آن محافظت می کند. در ضمن وسیله ای برای باز کردن نوار هنگام نصب روی کانوایر فراهم می کند. اندازه هسته بر حسب نوع، عرض و طول نوار، توسط سازنده تعیین می شود. اندازه هسته می تواند از حداقل قطر پولی کوچکتر باشد، چون نوار پیچیده شده در وضعیت کشش نیست. میله بلند کردن، باید از پروفیل قوطی نزدیک به اندازه سوراخ هسته باشد.

پیچیده شدن نوار نقاله به دور یک هسته
پیچیده شدن نوار نقاله به دور یک هسته

داشتن تکیه گاه مناسب تسمه نوار نقاله

نوار نباید هیچوقت روی زمین گذاشته شود. گذاشتن نوار روی زمین، نیروی وزن را روی سطح زیرین نوار متمرکز می کند. اسکلت نوار نقاله در این ناحیه کوچک فشرده می شود و بطور مساوی از یک سمت تا سمت دیگر فشرده نمی شود. اسکلت ممکن است از یک سمت بیشتر از سمت دیگر کشیده شود. این یکی از علت های احتمالی قوسی شدن نوار به شکل موزی در طول نوار است.

در هیچ شرایطی نباید رول نوار از بغل روی زمین نگهداری شود. وزن رول می تواند باعث شود آن سمت نوار باد کند و مشکل قوسی شدن نوار را بوجود آورد. ممکن است رطوبت از لبه بریده شده وارد اسکلت شود و مشکلات اسکلت یا قوسی شدن نوار را بوجود آورد.

نوار باید در حالت افقی روی پایه و با فاصله از زمین نگهداری شود. این کار تنش وزن نصف رول نوار را بجای سطح زیرین روی هسته می اندازد. این پایه می تواند برای حمل نوار نیز استفاده شود. سازه پایه می تواند برای انبارداری نوار استفاده شود یا رول نوار روی سازه های مناسب موجود در انبار گذاشته شود. مهم است که رول نوار از لحظه ساخت تا لحظه نصب بطور مناسب روی تکیه گاه قرار گیرد.

داشتن تکیه گاه مناسب
لازم است نوار نقاله در انبارداری تکیه گاه مناسب داشته باشد.

قابلیت چرخش روی تکیه گاه

اگر سازه پایه درست طراحی شده باشد، می توان رول نوار را بطور تصادفی هر 90 روز چرخاند. این کار بطور یکنواخت تری وزن را روی اسکلت پخش می کند. جهت حلقه باید در کارخانه با یک فلش علامت گذاری شده باشد تا جهت چرخش را نشان دهد. چرخاندن در جهت عکس باعث شل شدن رول نوار خواهد شد.

محافظت مناسب

هنگام حمل یا انبارداری نوار نقاله باید با یک برزنت یا روکش ضدآب پوشیده شود. پوشش رول، آن را در برابر باران، نور خورشید یا ازن محافظت می کند. در تمام مدت انبارداری نوار نقاله نباید پوشش را باز کرد.

رول نوار باید در یک ساختمان نگهداری شود تا در برابر شرایط محیطی محافظت شود. محل انبار نباید ترانس های بزرگ یا خطوط ولتاژ بالا داشته باشد چون ممکن است باعث تشکیل ازن شده و روی نوار تأثیر بگذارد.

بلند کردن صحیح نوار نقاله

هنگام بلند کردن رول نوار باید یک پروفیل قوطی با اندازه مناسب داخل هسته گذاشته شود. زنجیر یا طناب متناسب با وزن رول باید بکار رود. برای جلوگیری از صدمه زدن زنجیر یا طناب به لبه های نوار باید از یک میله توزیع کننده استفاده شود.

دستورالعمل های تکمیلی در ISO 5285 ارائه شده است و سازندگان نوار نیز می توانند دستوراتی خاص محصول تولیدی خودشان ارائه کنند.

بلند کردن صحیح نوار نقاله
بلند کردن صحیح نوار نقاله

منبع: کتاب FOUNDATIONS ترجمه معصومه امین.

5/5 - (1 امتیاز)

مقالات مرتبط

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 2 =

آیا تسمه نقاله با کیفیت میخواهید با تسمه باندو تماس بگیرید...

سفارش و استعلام قیمت